• Numa Rady - CyberPomoc

    tekst: Marta Wojtas, NUMA 06/2014

Najnowsze Artykuły

W tym numerze radzi Marta Wojtas - koordynator projektu Helpline.org.pl w Fundacji Dzieci Niczyje. Zajmuje się pomocą psychologiczną i treningami dla dzieci, młodzieży i rodziców. Szkoli również profesjonalistów z dziedziny pomocy młodym użytkownikom internetu. Jest autorką publikacji poruszających problematykę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online.


Z cyberprzemocą zetknął się niemal każdy z nas - czy to jej doświadczając, czy będąc jej świadkiem. W obu tych przypadkach nie wolno pozostać obojętnym. Cyberprzemoc to zjawisko, które często pojawia się w sieci i może dotknąć właściwie każdego, bez względu na to kim jest i ile ma lat. Spróbujmy więc zastanowić się w jaki sposób się przed nim chronić i jak odnaleźć się w sytuacji, kiedy jesteśmy atakowani online, lub przyglądamy się podobnym incydentom jako świadkowie.

Jak się chronić?

Ochrona przed cyberprzemocą to między innymi dbanie o swoją prywatność online, co polega na rozsądnym udostępnianiu danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu czy adres zamieszkania, oraz innych informacji na swój temat. Najczęściej jednak sprawcami ataków online są osoby, które znamy. Nawet jeśli dobrze chronimy swoje dane, powinniśmy rozważnie podejść do publikowania materiałów na swój temat. To, co pozostawimy w sieci, ma szansę trafić również w ręce osób, które mogą mieć wobec nas złe intencje. Dlatego warto uporządkować kręgi swoich znajomych na portalach społecznościowych i ograniczyć dostęp do informacji, które publikujemy tym osobom, które znamy mniej, lub możemy się spodziewać z ich strony niewłaściwych zachowań. Często zdarza się, że cyberprzemoc jest kontynuacją przemocy występującej poza internetem, dlatego warto dbać o relacje w swoim otoczeniu i rozwiązywać konflikty w bezpośrednich rozmowach.

Reakcja vs obojętność

Ktoś powiedział, że brak reakcji jest zgodą na to, co się dzieje. Być może gdyby wszyscy użytkownicy internetu reagowali w sytuacjach np. obrażania innych, dzisiejszy internet wyglądałby trochę inaczej. Warto pamiętać, że cały czas mamy na to wpływ. Dlatego jeśli zdarzyło się, że ktoś cię obraża, ośmiesza, szantażuje lub wysyła groźby, spróbuj zastosować się do poniższych wskazówek:

1. Nie odpowiadaj na zaczepki. Dzięki temu konflikt nie będzie eskalował.

2. Natychmiast reaguj. W sytuacji, kiedy ktoś zachowuje się wobec ciebie niewłaściwie, masz prawo powiedzieć mu, co czujesz i poinformować go, co masz zamiar z tym zrobić.

3. Zachowaj dowody tego, co się zdarzyło. Nie kasuj e-maili, wiadomości SMS i MMS. Zanim usuniesz treści, które miały za zadanie cię skrzywdzić, zapisz je w postaci zrzutu ekranu lub na nośniku. Taką dokumentację można przedstawić jako dowód, gdy zgłaszamy sprawę policji lub prokuraturze.

4. Zgłoś zachowanie administratorowi. W większości portali społecznościowych istnieje mechanizm zgłaszania nadużyć, administrator jest osobą, której zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo na swoim portalu i jeśli będzie otrzymywał zgłoszenia dotyczące naruszeń, będzie też mógł interweniować. Warto reagować na możliwie wszystkie incydenty cyberprzemocy.

5. Jeśli uznasz, że ktoś stosuje cyberprzemoc wobec ciebie lub innych osób, ogranicz mu dostęp do informacji na swój temat. Zablokuj takiego użytkownika, jeśli to możliwe.

Gdzie szukać pomocy?

Pamiętaj, że to cyberprzemoc jest zachowaniem nie fair, a nie prośba o pomoc czy ujawnienie tej sytuacji dorosłym. W życiu każdego człowieka, także dorosłego, zdarzają się chwile, kiedy pomoc innych ludzi jest niezbędna. Dlatego jeśli masz problem z cyberprzemocą spróbuj podzielić się nim z dorosłymi, którym ufasz. Mogą to być rodzice lub opiekunowie prawni, którzy również w twoim imieniu będą w stanie zgłosić sprawę policji. Jeśli trudno opowiedzieć ci o tym rodzicom, zastanów się, czy znasz inną osobę dorosłą, do której mógłbyś zwrócić się o pomoc. Może to być też zaufany nauczyciel lub pedagog szkolny, który podejmując odpowiednie kroki może pomóc ci zatrzymać falę cyberprzemocy związanej ze środowiskiem szkolnym.

 Helpline.org.pl W sytuacjach związanych z cyberprzemocą zawsze możesz skontaktować się z Helpline.org.pl, projektem, który od ponad 7 lat pomaga młodym osobom doświadczającym zagrożeń w internecie.

Całkowicie bezpłatnie i anonimowo możesz porozmawiać z konsultantem Helpline.org.pl telefonując pod numer 800 100 100 (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-18.00) lub korzystając z czatu online na stronie helpline.org.pl. Możesz również wysłać wiadomość przez formularz kontaktowy na tej stronie lub na adres e-mail helpline@helpline.org.pl. Jeśli jesteś świadkiem cyberprzemocy zgłoś ją, stań w obronie ofiary. Często, gdy sprawca widzi, że ofiara nie jest sama, wycofuje się ze swoich zachowań. Nie obawiaj się również reagować w swoim otoczeniu np. mówiąc o tym osobie dorosłej. Być może dzięki tobie zakończy się cierpienie kolegów, którzy nie mają odwagi poprosić innych o pomoc.