Kontrola Internetu - komu na niej zależy?

Wyobraźcie sobie, że pewnego dnia po uruchomieniu przeglądarki internetowej wpisujecie adres ulubionego serwisu i w odpowiedzi, zamiast wyświetlenia strony, otrzymujecie komunikat typu "Dostęp zablokowany". Czy tak właśnie będzie wyglądać przyszłość internetu?

tekst: Tomasz Popielarczyk

czytaj

NUMA RADY - Twórczość w sieci

W tym numerze radzi: Olga Trocha - radca prawny. Specjalizuje się w prawnej ochronie dziecka, interesuje się prawem autorskim. Pracuje w Fundacji Dzieci Niczyje, gdzie udziela porad prawnych i prowadzi działania lobbingowe.

Darmo w necie

Jest takie powiedzenie,że w życiu nie ma nic za darmo - są tylko różne formy płatności. Otóż wydaje się, że w internecie ono nie obowiązuje. Tu dostęp do większości treści jest bezpłatny i tylko czasem wymaga obejrzenia reklam (co zazwyczaj także można obejść, używając adblocka). Właściwie - prościej przyjdzie…

tekst: Marcin Wojtasik

czytaj

NUMA VINTAGE - Dyskietka 3,5 cala

Dyskietki były pierwszym stosowanym na skalę masową środkiem przenoszenia danych komputerowych. Ich historia jest ciekawą lekcją na temat tego, jak rodzą się i umierają mass-technologie. Dostarcza także wielu przykładów na to, jak może wyglądać ich drugie życie.

tekst: Marcin Wojtasik

czytaj

W chmurze

Dlaczego chmura nazwana została chmurą? Czy rzeczywiście z wyglądu bądź zachowania przypomina płynącego po niebie nimbusa czy cumulusa?

tekst: Ewa Dziemidowicz

czytaj

Dzień Bezpiecznego Internetu - Serfuję Respektuję

99 krajów, 6 kontynentów, tysiące eventów - tak wyglądał Dzień Bezpiecznego Internetu 2012. Przekaz ubiegłorocznej kampanii DBI, który brzmiał: "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie", dotarł do prawie 800 tysięcy dzieci, 3,5 miliona nastolatków i ponad 20 milionów rodziców, a hasło "Safer Internet Day…

Jak powstało muzyczne imperium Apple

Historia nowoczesnych technologii związana jest z kilkoma wybitnymi postaciami, których wkład w rozwój komputerów i usług internetowych jest nie do przecenienia. Niewątpliwie trzeba do nich zaliczyć Steve'a Jobsa.

tekst: Łukasz Wojtasik

czytaj

Morze możliwości, ocean odpowiedzialności

Zakazy, nakazy, regulacje. Otaczają nas w życiu codziennym. Czy internet jest od nich wolny? Czy jako obywatele w cyfrowym świecie mamy jakieś prawa i obowiązki? Dzisiaj, kiedy online i offline zlewają się w jedną rzeczywistość - warto przyjrzeć się temu tematowi bliżej.

tekst: Agnieszka Wrzesień

czytaj

Rozmowa z Kayah

Rozmowa z Kayah o prawie w sieci i branży muzycznej, fenomenach internetu i przyszłości muzycznych nośników. Kayah - piosenkarka, autorka tekstów, producentka muzyczna. Kieruje własną wytwórnią płytową i agencją koncertową Kayax, która zajmuje się promowaniem młodych i niezależnych artystów.

"Ściąganie" muzyki na własny użytek

Internet jest pełen muzyki. Możesz tu znaleźć praktycznie każdy utwór, z każdego gatunku i w dowolnym wykonaniu - od profesjonalnych nagrań największych gwiazd po garażowe kawałki początkujących wykonawców. Jeśli nie możemy czegoś znaleźć w internecie, możemy założyć z dużym prawdopodobieństwem, że taki utwór…

tekst: Związek Producentów Audio Video

czytaj

Wolna legalna kultura

Wszyscy pamiętamy emocje,które towarzyszyły próbie ratyfikacji w Polsce międzynarodowej umowy ACTA. W styczniu i lutym 2012 roku fala protestów przelała się przez cały kraj - zarówno ten wirtualny, jak i ten realny. Hackerzy z grupy Anonymous przeprowadzili szereg ataków na strony rządowe, część serwisów w akcie…

tekst: Ewa Dziemidowicz

czytaj