• Augmented reality - science fiction w twoim smartfonie

    tekst: Maciek Kępka, NUMA 07/2015

Najnowsze Artykuły

Kolejna rewolucja w świecie sztuki związana jest z techniką cyfrową, która oferuje artystom niewyobrażalne wcześniej możliwości.


Rzeczywistość rozszerzona to jedna z najbardziej spektakularnych funkcji oferowanych przez nowoczesne urządzenia mobilne. Początkowo była jedynie ciekawostką, ale obecnie coraz częściej wykorzystywana jest do wzbogacania aplikacji o wyjątkowo przydatne funkcje.

Rzeczywistość rozszerzona (AR, ang. augmented reality) to w skrócie połączenie świata rzeczywistego z elementami wygenerowanymi przez komputer. Jeszcze do niedawna mogliśmy ją obserwować w zaawansowanej technologii wojskowej, np. w kokpitach myśliwców, lub filmach science fiction, takich jak Terminator czy Dragon Ball, w którym niektórzy bohaterowie wykorzystywali tzw. scauter. Połączenie zazwyczaj odbywa się za pomocą aparatu fotograficznego w urządzeniu przenośnym. Na obraz rzeczywisty, widoczny przez obiektyw, nakładane są warstwy wygenerowane przez wykorzystywaną w danym momencie aplikację.

Urządzeniem, które pozwala w pełni wykorzystać potencjał AR są specjalne okulary, np. Google Glass. Na razie, ze względu na cenę, są one nieodstępne dla masowego odbiorcy. Jednak możliwości, jakie daje rozszerzona rzeczywistość możesz sprawdzić już dziś.

Rozszerzaj rzeczywistość samodzielnie

Dość niezwykłym projektem wykorzystującym rzeczywistość rozszerzoną jest Aurasma. Jest to aplikacja, która pozwala przypisywać do obrazów dodatkowe treści. Przykładowo za pomocą tej technologii można przypisać filmy do określonych zdjęć w papierowym czasopiśmie. Wtedy przeglądając magazyn wystarczy najechać kamerą smartfona na zdjęcie i poczekać na załadowanie filmu lub muzyki. Aurasma jest całkowicie darmowa i umożliwia tworzenie obiektów wykorzystujących AR każdemu. Zachęcam do zapoznania się z tym rozwiązaniem i wymyślania własnych połączeń.

Znajdź miejsce

Urządzenia mobilne wyposażone w moduł GPS już od dłuższego czasu można wykorzystywać do odnalezienia interesujących nas miejsc. Zazwyczaj nawigacja do wskazanej lokacji odbywa się za pomocą mapy. Wyobraźmy sobie jednak inną sytuację. Chcemy coś zjeść, najlepiej żeby punkt gastronomiczny był blisko, a dodatkowo nie chcemy co chwila sprawdzać mapy. Wystarczy skorzystać z popularnej aplikacji Layer. Jedną z jej funkcji jest odnajdywanie lokacji z danej kategorii i nakładanie ich na obraz z kamery zamontowanej w smartfonie lub tablecie. Użytkownik może sam wybrać nakładkę z naniesionymi miejscami. W przypadku Polski największą bazę miejsc posiada warstwa Maperia. Dzięki niej można wyszukiwać m.in. restauracje, atrakcje turystyczne, sklepy itp. Przed rozpoczęciem wyszukiwania warto wskazać interesującą nas kategorię oraz zasięg, w jakim chcemy poszukiwać miejsca. Innym sposobem wykorzystania mapy i AR jest aplikacja Google Sky Map. Dzięki niej można śledzić gwiazdy znajdujące się nad nami. Chcesz wiedzieć, jaka gwiazda znajduje się obecnie w zasięgu twojego wzroku? Włącz aplikację i wyceluj obiektyw w jej kierunku. Na ekranie zobaczysz mapę z zaznaczonymi gwiazdami, planetami i innymi ciałami niebieskimi.

AR w grach

Rzeczywistość rozszerzona jest też wykorzystywana w grach mobilnych. Jedną z popularniejszych propozycji wykorzystujących tę funkcję jest Ingress. Rozgrywka polega na przejmowaniu portali, które można znaleźć w swojej okolicy. Trzeba także zbierać cenne przedmioty wyrzucane przez portal oraz gromadzić energię. Na początku gracz wybiera jedną z dwóch dostępnych frakcji, wpisuje swój nick i już może zaczynać wirtualną walkę. Gra jest bardzo popularna. By się o tym przekonać, wystarczy założyć konto i sprawdzić, jak dużo portali znajduje się w naszej okolicy. Gracze mogą także sami dodawać nowe obiekty. Wystarczy sfotografować miejsce, np. pomnik lub inny charakterystyczny obiekt, i za pośrednictwem aplikacji wysłać zgłoszenie do administratorów gry. Rozgrywkę można prowadzić samodzielnie, ale na wyższych poziomach dobre wyniki osiąga się współpracując z innymi graczami. Najlepiej widać to na gęściej zaludnionych terenach, gdzie jest wielu graczy próbujących zwiększać obszar swoich wpływów. Warto jednak pamiętać, że podczas rozgrywki gracz udostępnia dane o swojej lokalizacji.


play.google.com/store/apps/details?id=com.nianticproject.ingress&hl=pl


Kolejnym przykładem gry wykorzystującej AR jest Droid Schooter. Rozgrywka polega na zestrzeliwaniu nadlatujących robotów. Na ekranie widoczny jest obraz z kamery urządzenia, na który nałożona jest warstwa z przeciwnikami. Widoczny jest także radar wskazujący pozycje robotów. By skutecznie z nimi walczyć, trzeba stale obracać się z urządzeniem tak, by strzelać w odpowiednim kierunku. Po kilku minutach gra może okazać się dość męcząca.

Inną ciekawą aplikacją, którą można wykorzystać do zabawy jest LandscapAR.
Na białej kartce rysujemy czarnym markerem archipelag, trzymając się określonych zasad, tj. widok z góry, wzniesienia tworzone za pomocą zamkniętych linii wewnątrz danej wyspy. Później wystarczy skierować obiektyw smartfona na przygotowany rysunek, by po chwili cieszyć się własnym i wyjątkowym trójwymiarowym archipelagiem na ekranie. Warto spróbować.

play.google.com/store/apps/details?id=de.berlin.reality.augmented.landscapar&hl=pl


Już wkrótce

Możliwości, jakie daje rzeczywistość rozszerzona są naprawdę duże. Nie jest to jednak technologia tak popularna, jak np. GPS. Sytuacja zmieni się w momencie upowszechnienia Google Glass i podobnych urządzeń. To właśnie one wydają się idealną platformą do rozwijania technologii AR i wykorzystywania jej w coraz większej liczbie aplikacji.