• Dzień Bezpiecznego Internetu - Serfuję Respektuję

    tekst: Numa Numa, NUMA 04/2013

Najnowsze Artykuły

99 krajów, 6 kontynentów, tysiące eventów - tak wyglądał Dzień Bezpiecznego Internetu 2012. Przekaz ubiegłorocznej kampanii DBI, który brzmiał: "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie", dotarł do prawie 800 tysięcy dzieci, 3,5 miliona nastolatków i ponad 20 milionów rodziców, a hasło "Safer Internet Day 2012" wyszukiwane było w Googlach 23 miliony razy! A jak będzie w roku 2013?


W tym roku DBI obchodzony jest po raz 10. i podejmuje bardzo ważny temat - praw i obowiązków online. Tegoroczne hasło "Serfuję, Respektuję" inicjować ma dyskusję wokół naszej wolności online - jakie są jej granice? Jakie prawa nas chronią i jakie obowiązki mamy wobec innych użytkowników sieci? Czy ograniczają nas tylko przepisy prawne, czy też naszą obecność w sieci regulują również inne zasady, nigdzie niespisane, ale jednak powszechnie respektowane?

Odpowiedzi poszukiwać będziemy podczas licznych akcji zaplanowanych na luty - konkursów, paneli dyskusyjnych, spotkań i warsztatów.

Krótka historia

DBI organizowany jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Wtedy to w obchody włączyło się 14 krajów - 13 państw europejskich oraz Australia. Od tamtej pory co roku liczba zaangażowanych krajów ciągle się zwiększała, a w ubiegłym roku doszła niemal do setki. W Polsce DBI organizuje od 2005 roku Polskie Centrum Programu "Safer Internet" (w skład którego wchodzą Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK - Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). 

Dzień Bezpiecznego Internetu, który zawsze wypada w pierwszy wtorek lutego, ma na celu promowanie bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież. Od 2008 roku wybierany jest temat przewodni wszystkich akcji, który odzwierciedla aktualne trendy online. Do tej pory podejmowano m.in. kwestie cyberprzemocy ("Baw się w sieci - BEZPIECZNIE"), prywatności i wizerunku online ("Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie") czy publikowania treści ("Pomyśl, zanim wyślesz").

Tego dnia...

Działań realizowanych w ramach DBI każdego roku jest coraz więcej. Stałym punktem obchodów są konkursy, nowe materiały multimedialne i edukacyjne, gry, warsztaty oraz spoty. Część inicjatyw realizowana jest tylko w poszczególnych krajach (w Polsce w tym roku rozegrany będzie konkurs dla młodzieży oraz nauczycieli "Moje pr@wa i oboWWWiązki", w Bułgarii trwają przygotowania do odpalenia gry 3D "Strefa ryzyka", a w Danii zorganizowano Forum Młodzieży), inne angażują jednocześnie więcej państw. Tak właśnie było ze zrealizowanym kilka lat temu blogathonem - blogowym maratonem, który rozpoczął się w Nowej Zelandii, był kontynuowany przez kilka stref czasowych i skończył się w Argentynie.

Zorganizuj DBI w swojej szkole!

Jeśli chciałbyś, żeby Dzień Bezpiecznego Internetu odbywał się również w twojej szkole oraz żeby w lutym zamiast lekcji (przynajmniej kilku :) ) działy się ciekawe rzeczy, porozmawiaj o tym z nauczycielami i uczniami; wymyślcie scenariusz obchodów i zgłoście inicjatywę na stronie www.dbi.pl. Do wygrania atrakcyjne nagrody! Materiałów, scenariuszy oraz inspiracji poszukiwać możecie na stronie www.dzieckowsieci.fdn.pl.