• Ewa Farna w sieci

    tekst: Ewa Dziemidowicz, NUMA 01/2012

Najnowsze Artykuły

Od lutego 2011 roku w Internecie możecie zobaczyć Ewę Farną w nowej roli. Na prośbę Fundacji Dzieci Niczyje i firmy Microsoft poprowadziła ona talk-show "W Sieci", poświęcony zagrożeniom i pozytywnym aspektom Internetu.


W wirtualnym studiu Ewa rozmawia ze swoimi gośćmi o ich internetowych doświadczeniach. Pierwszym z nich jest Karolina, której bliska znajomość z poznanym w sieci chłopakiem okazała się być klasycznym przypadkiem uwodzenia i zamieniła jej życie w koszmar. Rafał z kolei udostępnił kiedyś w serwisie randkowym swoje zdjęcia i tak zaczęła się jego droga przez upokorzenia i koleżeńskie rozczarowania. Historie, które zazwyczaj bagatelizujemy - bo przecież "takie rzeczy się zdarzają, ale nam się nie przytrafią" - opowiadane przez uczestników programu robią naprawdę duże wrażenie. Warto je zobaczyć, żeby poznać zagrożenia, zanim przez chwilę nieuwagi sami ich - być może - doświadczymy. W programie zobaczycie też inne znane osoby, które mówią, czym dla nich jest Internet. Zaproszenie od Ewy Farnej przyjęli m.in. Patrycja Kazadi, Janek Mela i Krzysztof Hołowczyc. Muzyczną gwiazdą programu jest funkowy zespół Mama Selita. Program, "making of" i inne dodatki znajdziecie na www.wsieci.tv.

Łukasz Wojtasik,

koordynator programu "Dziecko w Sieci" Fundacji Dzieci Niczyje

W naszych działaniach edukacyjnych na rzecz bezpieczeństwa online staramy się sięgać po świeże pomysły, nie moralizować zbytnio i pokazywać prawdziwe oblicze sieci. Nie ograniczamy się do zagrożeń. Wiemy, że Internet jest wspaniałym medium - sami spędzamy w nim codziennie długie godziny, jest naszym narzędziem pracy, ale potrafimy się w nim również dobrze bawić. Nie da się jednak ukryć, że niebezpieczne sytuacje się zdarzają i nie zawsze potrafimy sobie z nimi poradzić. Stąd pomysł programu "W Sieci". Pokazujemy w nim historie, które zgłaszane są do nas niemal codziennie. Warto je poznać, chwilę się zastanowić i trzymać się od takich sytuacji jak najdalej. Mam nadzieję, że wyszło ciekawie. Oceńcie sami!

Marek Kosycarz,

dyrektor ds. odpowiedzialności społecznej Microsoft Sp. z o.o.

Czy liczba znajomych oraz "lubię to" są wyznacznikiem pozycji towarzyskiej? Na szczęście nie dla wszystkich, ale z całą pewnością "bycie online" i internetowa tożsamość są dla nas istotne. Facebook, Twitter, Windows Live, Skype, Wikipedia, Google czy Bing zmieniły sposób, w jaki się komunikujemy, uczymy i odpoczywamy. Niestety związane są z tym poważne zagrożenia. Można nawiązać niebezpieczną znajomość, zostać towarzysko wykluczonym, napiętnowanym, wyśmianym czy wręcz prześladowanym. Można stracić tożsamość albo celowo lub nieświadomie samemu naruszyć prawo. Microsoft od lat angażuje się w projekty o charakterze społecznym i edukacyjnym. Program "W Sieci" to nasza najnowsza propozycja przygotowaną wspólnie z FDN. Zobaczcie go koniecznie na www.wsieci.tv.

O szansach i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą Internet, a także o sposobach korzystania z globalnej sieci opowiada Ewa Farna, piosenkarka, która poprowadziła też talk-show "W Sieci".

NN : Dlaczego zaangażowałaś się w projekt "W Sieci"?
Jestem świadoma dużego zagrożenia, jakie stwarza nierozważne korzystanie z Internetu. Globalna sieć to bardzo fajna sprawa, jednak trzeba liczyć się z zagrożeniami, jakie może ze sobą nieść. Dlatego zdecydowałam się zaangażować w projekt "W Sieci" - przyświeca mu ważne przesłanie, które chętnie wsparłam.

NN: Poprowadziłaś talk-show. Jak się odnalazłaś w nowej roli?
Było zabawnie. Lubię wcielać się w nowe role. Dobrze nie bać się nowych wyzwań - można osiągnąć naprawdę ciekawe rezultaty.

NN : Jak na co dzień korzystasz z I nternetu?
Przez Internet przede wszystkim kontaktuję się z fanami (za pomocą Facebooka oraz swojej oficjalnej strony internetowej ewafarna.pl). Sprawdzam pocztę (odpowiadam na pytania dziennikarzy i inne e-maile) oraz zaglądam na YouTube. Nie siedzę na czatach, nie korzystam z Gadu-Gadu, nie mam konta na Naszej Klasie. Nie nawiązuję też przez Internet nowych znajomości ani nie kupuję ubrań. Nie ściągam filmów. Staram się wykorzystać jak najwięcej możliwości, jakie daje Internet, ale tylko w pozytywny sposób.

NN : Jakie widzisz najpoważniejsze zagrożenia w sieci i jak ich unikać?
Odradzam publikowanie prywatnych zdjęć, filmów czy szczegółowych informacji o sobie w Internecie. Nigdy nie podawajmy też danych osobowych nowo poznanym osobom w sieci. Zawsze ktoś może te informacje wykorzystać przeciwko nam: rozesłać nasze  zdjęcia innym, umieścić je w niewłaściwym kontekście albo na stronach, na których sami nie chcielibyśmy się znaleźć, np. w serwisie randkowym z niefajnymi opisami.
Jak tego uniknąć? Przede wszystkim nie obdarzajmy osób poznanych przez Internet zbyt dużą dawką zaufania. Pamiętajmy o tym, że nigdy tak naprawdę nie wiemy, kto siedzi po drugiej stronie.
Internet jest pełen ludzi, którym się wydaje, że są anonimowi.

NN : Ostatnio dużo się u Ciebie dzieje ? wydałaś nową płytę, zdobywasz kolejne nagrody. Opowiedz coś o tym czytelnikom "Numa Numa".
W ostatnim czasie najważniejszym dla mnie wydarzeniem była moja osiemnastka. Impreza z tej okazji odbyła się w Sosnowcu, w hali ExpoSilesia, było wielu fajnych gości, a cały show nagrany został na DVD i pojawi się w sprzedaży przed świętami Bożego Narodzenia.

Piotr Sajkowski

reżyser

NN: Kilka słów o sobie?
PS: Studiuję w łódzkiej filmówce na wydziale montażu. Wspólnie z ekipą przyjaciół realizujemy rozmaite projekty - filmy, teledyski, reklamy. Wcześniej ukończyłem socjologię na UKSW.

NN: Skąd Twoje zaangażowanie w ten projekt?
Problematyka społeczna jest mi bardzo bliska i chętnie angażuję się w takie działania. Co prawda projekt okazał się trochę bardziej czasochłonny niż przewidywałem, ale nie żałuję - mam satysfakcję, że się udało i materiał poszedł w świat.

NN: No właśnie, to chyba dosyć zaawansowane technologicznie przedsięwzięcie?
PS: Tak, żeby osiągnąć efekt "wirtualnego studia", potrzebowaliśmy dużego studia filmowego z zielonym tłem, kilku kamer, precyzyjnych oznaczeń, animacji i naprawdę szybkich komputerów. Zdjęcia trwały zaledwie kilka dni, za to montaż i postprodukcja prawie 3 miesiące.

NN: Jak ci się współpracowało z Ewą Farną?
Bardzo dobrze. Mimo poważnego tematu atmosfera na planie była swobodna. Wszyscy się dobrze dogadywali. Ewa jest profesjonalistką, nie ma nawyków gwiazdorskich i bardzo dobrze poradziła sobie z rolą!