• I CREATE

  tekst: Ewa Dziemidowicz, NUMA 05/2013

Najnowsze Artykuły

 • Programuję, więc jestem

  "Myślę,że każdy w tym kraju powinien się nauczyć programować, ponieważ uczy to myślenia". Steve Jobs

  tekst: Ewa Dziemidowicz

  czytaj
 • Numa APP

  Robisz zdjęcia telefonem i udostępniasz w sieci? Zastanawiasz się czasem, czy ktoś ich nie pobierze i nie wykorzysta jako swoich?

 • Kliknij w krowę

  Czy zdarzyło wam się kiedyś wciągnąć w grę internetową tak bardzo, że nie byliście w stanie się powstrzymać od wejścia, kliknięcia, sprawdzenia, co się stanie, spróbowania jeszcze raz? Czasami gra może być banalna i niezbyt inteligentna, a mimo to nie możemy się jej oprzeć. Amerykański badacz Ian Bogost postanowił rozłożyć na części pierwsze psychologiczne mechanizmy, które stoją za naszym zachowaniem w grach. W tym celu przeprowadził internetowy eksperyment, który wymknął mu się spod kontroli.

  tekst: Szymon Wójcik

  czytaj

Tworzyć czy tylko konsumować? Kim chcemy być w świecie nowych technologii? Można pozostać na poziomie odbiorcy? Bywa to całkiem satysfakcjonujące.


Tworzyć czy tylko konsumować? Kim chcemy być w świecie nowych technologii? Można pozostać na poziomie odbiorcy, bywa to całkiem satysfakcjonujące. Obserwować, co tworzą inni, korzystać z tego, co dostępne, czytać, oglądać, grać. Można też o wiele więcej, można dołączyć do twórców e-treści. I to wcale nie musi być takie trudne, bo sieć zachęca do kreatywności, oferując internautom tutoriale, programy do nauki, tematyczne fora, edukacyjne filmiki. Od czego zacząć? Chociażby od nauki programowania, na punkcie którego oszalał cały świat. O nowym trendzie piszemy w artykule "Programuję, więc jestem". Z kolei "Jak zostać blogerem" to zbiór wskazówek na temat tego, jak dołączyć do coraz bardziej wpływowej grupy blogerów. Już od jakiegoś czasu ich działania nie ograniczają się tylko do blogosfery, oprócz pisania, analizowania i tworzenia trendów, demaskowania (patrz niedawne starcie "bloger kontra Sokołów"), organizują swoje konferencje i eventy, wypowiadają się w mediach, "bywają" na salonach, a nawet grają w serialach. Bycie blogerem to sposób na życie, całkiem fajne życie również dla młodych internautów. Natomiast dla graczy i nie tylko Techland opisuje fascynujący proces powstawania gier oraz zadania zaangażowanych w niego osób. "Od pomysłu do Gold Master, czyli jak się robi gry" - jeśli kiedyś zastanawialiście się, jak buduje się niezwykłe światy w grach, to odpowiedź na to pytanie znajdziecie właśnie w tym artykule. W bieżącym numerze również dwa nowe działy: Numa App i Numa Youth. W pierwszym z nich prezentujemy te z setek tysięcy aplikacji, które warto mieć u siebie na telefonie czy tablecie. W drugim oddajemy głos Wam: pierwszy tekst "Pokolenie 140 znaków" autorstwa Filipa Dudkiewicza to krytyczne spojrzenie na sposób korzystania z nowych mediów i tego, jak zaczynają zastępować nam codzienne, rzeczywiste relacje. Zapraszamy Was do współpracy, jeżeli macie jakieś przemyślenia na temat nowych technologii, pozytywnych zastosowań sieci etc. i chcielibyście podzielić się nimi z czytelnikami NN, piszcie! Numa Youth to przestrzeń dla Waszych głosów. Ponadto w NumaNuma m.in.: Numa Rady, w których opisujemy, jak bezpiecznie publikować zdjęcia w serwisach społecznościowych; "Kliknij w krowę", w którym zdradzamy mechanizmy gier internetowych, a na ostatniej stronie oczywiście nowa rada Fejsmena, który i tym razem niestety (uwaga, spoiler!) nie dał rady :)