• KONKURS Moje pr@wa i obowwwiązki

  tekst: Numa Numa, NUMA 03/2012

Najnowsze Artykuły

 • Czy istnieje siecioholizm?

  Pewnie nieraz słyszałeś od rodziców, że "chyba jesteś uzależniony od Internetu". Być może sam nieraz, siedząc w sieci, mówiłeś sobie: "jeszcze tylko 5 minut i wychodzę", a mimo wszystko trwało to 3 godziny. Być może w końcu masz kolegów, którzy powtarzają, że są "uzależnieni" od Counter Strike'a czy World of Warcraft, albo koleżanki, które nie mogą odłączyć się od Facebooka. Ale czy uzależnienie od Internetu (inaczej: siecioholizm) naprawdę istnieje?

  tekst: Szymon Wójcik

  czytaj
 • W którym świecie żyjesz

  Tematem przewodnim tego numeru "Numa Numa" jest nadmierne korzystanie z Internetu. Temu zjawisku poświęcono także ostatnią kampanię społeczną Polskiego Centrum Programu "Safer Internet". Spotkaliście się kiedykolwiek z jej przekazami? Spot adresowany do młodych Internautów "wisi" od jakiegoś czasu na YT - wystarczy wpisać w okno wyszukiwania hasło kampanii "W którym świecie żyjesz".

  tekst: Ewa Dziemidowicz

  czytaj
 • Podróż za jedno kliknięcie

  Świat staje się coraz mniejszy, a podróżowanie po nim - coraz łatwiejsze. Wakacje nie są już jedynym okresem wyjazdowym, a "podróże życia" można przy odrobinie szczęścia odbywać nawet kilka razy w roku. Miejsca miesięcy poświęcanych na przygotowania do drogi i kolejnych - na podróżowanie zajęły teraz dni i godziny.

  tekst: Marcin Wojtasik

  czytaj

www.konkurs.safeinternet.pl


Cyfrowi tubylcy

Internet daje wolność dostępu do informacji, komunikacji, dyskutowania, wolność udziału w kulturze i tworzenia jej. 

Ta wolność ma jednak swoje granice. Macie w sieci swoje prawa, które stoją na straży Waszej twórczości, prywatności, dobrego imienia. Macie też obowiązki - korzystania z zasobów sieci zgodnie z prawem, szanowania innych. Katalog tych praw i obowiązków jest szeroki i zmienia się razem z Internetem. Wytyczają go przepisy prawne, ale też i zasady, które nie zostały nigdzie skodyfikowane. Mamy do nich różny stosunek, nie zawsze zgadzamy się z tym, jakie są granice wolności online.

 • Jakie prawa i obowiązki w sieci są dla Was najważniejsze? Na które z nich chcielibyście zwrócić uwagę innym Internautom?
 • Nagrajcie o tym film! Weźcie udział w konkursie Polskiego Centrum Programu Safer Internet.
 • W konkursie "Moje pr@wa i obowwwiązki" mogą brać udział osoby w wieku od 14 do 18 lat.
 • Film możecie nagrać indywidualnie bądź grupowego, może on mieć dowolną formę (fabuła, animacja, vlog, kolaż), możecie też wybrać odpowiadającą Wam technikę nagrania.
 • Najciekawsze prace zostaną nagrodzone oraz będą promowane online. Konkurs trwa do 10 stycznia 2013 r. Więcej info na: www.konkurs.saferinternet.pl