• KONKURS Moje pr@wa i obowwwiązki

  tekst: Numa Numa, NUMA 03/2012

Najnowsze Artykuły

 • Przerwa w siedzeniu

  Oto Kosma. Kosma zaczyna dzień od śniadania. Siada przy stole, czasem z kotem na kolanach. Do szkoły jedzie metrem i zazwyczaj udaje mu się usiąść. W szkole siedzi w ławce pod oknem, a w domu odrabia lekcje, siedząc przy biurku. Telewizję ogląda z fotela. Wieczorami lubi z kolegami posiedzieć na ławce pod blokiem albo pójść z dziewczyną do kina - siadają wtedy w ostatnim rzędzie.

  tekst: Ewa Dziemidowicz

  czytaj
 • Foto (R)ewolucja

  W dzisiejszych czasach fotografowanie to codzienność każdego z nas, bo któż nie ma aparatu? choćby w telefonie? Dokumentujemy na zdjęciach każde wydarzenie, imprezę, podróż, ale też i po prostu życie wokół nas, kiedy tylko mamy na to ochotę. To jednak rzeczywistość ostatnich lat. Jeszcze niedawno posiadanie aparatu nie było tak powszechne, a naciśnięcie spustu migawki "wymagało" specjalnej okazji.

  tekst: Łukasz Wojtasik

  czytaj
 • Biometria

  Na pewno już gdzieś słyszeliście to hasło, może nawet z niej korzystacie - ale czy wiecie, na czym dokładnie polega ta metoda?

  tekst: Joanna Putz-Leszczyńska NASK

  czytaj

www.konkurs.safeinternet.pl


Cyfrowi tubylcy

Internet daje wolność dostępu do informacji, komunikacji, dyskutowania, wolność udziału w kulturze i tworzenia jej. 

Ta wolność ma jednak swoje granice. Macie w sieci swoje prawa, które stoją na straży Waszej twórczości, prywatności, dobrego imienia. Macie też obowiązki - korzystania z zasobów sieci zgodnie z prawem, szanowania innych. Katalog tych praw i obowiązków jest szeroki i zmienia się razem z Internetem. Wytyczają go przepisy prawne, ale też i zasady, które nie zostały nigdzie skodyfikowane. Mamy do nich różny stosunek, nie zawsze zgadzamy się z tym, jakie są granice wolności online.

 • Jakie prawa i obowiązki w sieci są dla Was najważniejsze? Na które z nich chcielibyście zwrócić uwagę innym Internautom?
 • Nagrajcie o tym film! Weźcie udział w konkursie Polskiego Centrum Programu Safer Internet.
 • W konkursie "Moje pr@wa i obowwwiązki" mogą brać udział osoby w wieku od 14 do 18 lat.
 • Film możecie nagrać indywidualnie bądź grupowego, może on mieć dowolną formę (fabuła, animacja, vlog, kolaż), możecie też wybrać odpowiadającą Wam technikę nagrania.
 • Najciekawsze prace zostaną nagrodzone oraz będą promowane online. Konkurs trwa do 10 stycznia 2013 r. Więcej info na: www.konkurs.saferinternet.pl