• NumaRady - Kontroluj i nie daj się

    tekst: Łukasz Wojtasik, NUMA 02/2012

Najnowsze Artykuły

W TYM NUMERZE RADZI Łukasz Wojtasik, inicjator pierwszej ogólnopolskiej kampanii poświęconej bezpieczeństwu w sieci - "Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie" oraz licznych projektów edukacyjnych, m.in. "Stop cyberprzemocy", Sieciaki.pl. Autor badań i opracowań na temat bezpieczeństwa w Internecie. Koordynator programu Dziecko w Sieci Fundacji Dzieci Niczyje.


SKONFIGURUJ PRYWATNOŚĆ

W ostatnim czasie dużo się mówi o ochronie prywatności w Internecie, szczególnie za sprawą serwisów społecznościowych, takich jak: Facebook, nk.pl czy Google+. Powtarzanie w kółko o zagrożeniach: przemocy, uwodzeniu, kradzieży danych czy zagrożeniu reputacji, może nudzić. Jednakże może warto, byś się zastanowił, czy korzystasz z tych serwisów w pełni świadomie i wykorzystujesz dostępne sposoby ochrony prywatności. Tak żeby informacje o tobie docierały tylko do tych osób, do których chcesz, by trafiły. Ważne też, aby były to dane, które nie skomplikują ci życia ani teraz, ani za jakiś czas.
Każdy z takich serwisów ma mniej lub bardziej zaawansowane możliwości ustawień poziomu prywatności. Często nie mamy o nich pojęcia, a wystarczy naprawdę niewiele czasu, żeby je poznać i skonfigurować tak, żeby optymalnie dbały o ochronę naszych danych. Znajdziesz je bardzo łatwo - są zazwyczaj dostępne w sekcji "Ustawienia", "Ustawienia prywatności" czy "Ustawienia konta".

USTAL HASŁO I SPÓJRZ WSTECZ

Operację "prywatność" warto zacząć od zmiany hasła. Nawet jeżeli jest odpowiednio skomplikowane i wydaje ci się, że nikt go nie zna, to dobrze zmieniać je raz na jakiś czas. Warto też przyjrzeć się dotychczas publikowanym postom, zdjęciom czy komentarzom. Spojrzenie wstecz pozwoli ocenić, czy nie ma wśród nich informacji nierozważnych, narażających cię na nieprzyjemności. Jeżeli ktoś będzie poszukiwał o tobie informacji online, zapewne do nich zajrzy. Skasuj więc te nieodpowiednie.

KONTROLUJ DOSTĘP DO INFORMACJI

Większość serwisów społecznościowych daje szereg możliwości określania, kto może zobaczyć publikowane przez ciebie informacje. Ustawienie profilu jako publiczny pozwala w zasadzie każdemu zainteresowanemu na nieograniczony dostęp do twoich danych. Opcją minimum zapewniającą bezpieczeństwo powinno być umożliwienie dostępu do profilu wyłącznie osobom, które znasz. Warto jednak wykorzystać bardziej zaawansowane opcje, jak ustawienia odpowiedniego zakresu dostępu do twoich danych dla konkretnych osób. W tym celu dobrze jest zrobić przegląd znajomych i ocenić, komu i jakie informacje chcesz udostępniać. Osoby niemile widziane można przy tej okazji skasować lub ustawić im dostęp do danych na poziomie minimalnym.

NIE DAJ SIĘ WYSZUKAĆ

Społeczności udostępniają wyszukiwarki pozwalające na znalezienie cię wśród milionów użytkowników. Czy na pewno tego chcesz? Warto tak ustawić parametry konta, by mogły cię odnaleźć tylko osoby, które potencjalnie znasz. Najbezpieczniej jednak ustawić je tak, żeby nie mógł cię wyszukać nikt.

KONTROLUJ, CO INNI PUBLIKUJĄ O TOBIE

Nawet jeśli uważasz na treści, które publikujesz, to zawsze zagrożenie stanowią informacje, które ktoś może opublikować o tobie. Zapewnij sobie maksymalną kontrolę w takich sytuacjach. Odpowiednia konfiguracja konta spowoduje, że będziesz m.in. informowany o każdej próbie oznaczenia cię na zdjęciu, a do skutecznego tagowania dojdzie tylko po twojej akceptacji.

KONTROLUJ APLIKACJE

Rozmaite oprogramowania, aplikacje, z których korzystasz w serwisach społecznościowych, stanowią zagrożenie - mają one dostęp do twoich danych i nigdy nie wiesz, kto i jaki zrobi z nich użytek. Ponadto aplikacje czasami automatycznie udostępniają komunikaty o tym, że jesteś w danym momencie w sieci i jakie np. robisz postępy w grze. Dla ciebie nie zawsze jest to bezpieczne, a dla odbiorców takich komunikatów - częstokroć irytujące. Zacznij od przeglądu wykorzystywanych aplikacji i skasuj te, z których już nie korzystasz. Następnie określ w ustawieniach zakres danych, do których dajesz dostęp pobieranym aplikacjom.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Serwisy społecznościowe cały czas się zmieniają. Nowe funkcjonalności, związane choćby z coraz popularniejszym Internetem mobilnym, stwarzają nowe wyzwania dla ochrony prywatności. Warto być na bieżąco - korzystając z nowych opcji, automatycznie sprawdzaj, jakie możliwości ich konfiguracji są dostępne. Sprawdź, jakie porady odnośnie ochrony prywatności udostępniają serwisy, z których korzystasz. Przeszukaj też pod tym kątem Internet - w sieci pojawia się coraz więcej tekstów i dyskusji na ten temat.