• Młodzi zawładnęli branżą internetową

    tekst: Tomasz Popielarczyk, NUMA 03/2012

Najnowsze Artykuły

Branża nowych technologii jest miejscem, gdzie ceni się przede wszystkim kreatywność, oryginalność i pomysłowość. Dlatego też najprędzej odnajdują się w niej ludzie młodzi, którym pogoń za nowinkami technologicznymi i ciągłym rozwojem sprawia przyjemność. Ile lat trzeba mieć, żeby osiągnąć tutaj sukces?


Mark Zuckerberg założył Facebooka jako 20-latek. Powszechnie uważa się go za najmłodszego debiutanta w branży internetowej na świecie. Nic z tych rzeczy! Internet już od jakiegoś czasu szturmują młodzi, zdolni i pełni pasji ludzie. Wielu z nich zaczynało właśnie jako nastolatkowie, którzy dzięki wytężonej pracy bardzo szybko dorobili się małych fortun. I choć może ich sukcesy nie są aż tak spektakularne, jak wspomnianego twórcy Facebooka, to niewątpliwie zasługują na uznanie.

Potęga startupów

Branża internetowa w ostatnich latach rozwija się niezwykle dynamicznie. Powstają serwisy, których głównym celem jest dostarczanie konkretnych usług, a nie treści czy materiałów multimedialnych. W Internecie nazywa się je startupami. W rezultacie sieć pęka w szwach od różnego rodzaju interaktywnych list zakupów, map zabytków, wyszukiwarek i im podobnych. Utworzenie startupa nie wymaga zainwestowania ogromnych środków finansowych ani zespołu. Niektóre projekty powstają w domowym zaciszu i są projektowane przez grupę przyjaciół. Nic zatem dziwnego, że taki sposób na życie przyciąga młodych ludzi.
Internet często stanowi miejsce, gdzie można dać upust kreatywności i zrealizować marzenia o własnym biznesie. W innych branżach i dziedzinach życia jest to bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. 

Nie tylko platformy społecznościowe

Daniel Gross w wieku 19 lat napisał własną wyszukiwarkę internetową - Greplin. Przeszukuje ona serwisy takie jak Facebook czy Twitter, a także różnego rodzaju usługi internetowe. Dociera zatem tam, gdzie nie ma dostępu Google. Gross szybko przekonał do swojego pomysłu inwestorów, otrzymując na rozwój projektu 5 mln dolarów.
Innym przykładem niesamowitego sukcesu w młodym wieku jest Daniel Wong. Nastoletni geniusz ukończył college w wieku 18 lat, a już rok później otrzymał z funduszu inwestycyjnego pieniądze na rozwój swojego projektu. Jako nastolatek zdobywał doświadczenie w serwisie Digg (odpowiednik naszego Wykop.pl), gdzie odpowiadał za jego rozwój biznesowy. Swój własny projekt, bardzo oryginalny system reklamy w grach na smartfony, nazwał Kiip.

Czasem nawet niepozorny pomysł może okazać się strzałem w dziesiątkę. Wystarczą zaangażowanie oraz konsekwentne dążenie do celu. Przekonała się o tym 17-letnia Ashley Qualls. Swój serwis - Whateverlife.com - założyła w wieku 14 lat. Pomysł był prosty: dostarczyć czytelnikom poradniki oraz gotowe szablony dla stron www. W 2007 r. strona osiągnęła pułap 7 mln unikalnych wejść miesięcznie. Według niektórych źródeł Ashley zarobiła dzięki swojemu projektowi już 2 mln dolarów.

Pomysły na sprzedaż

Dla niektórych własny biznes internetowy to szansa na samorealizację oraz zaistnienie. Inni rozpoczynają swoją internetową przygodę głównie ze względu na perspektywę wysokich zysków. Każdy po cichu marzy, że któregoś dnia odezwą się do niego przedstawiciele dużej firmy, jak Google czy Facebook, i zaproponują odkupienie projektu. Internet zna wiele takich przypadków. Ostatnia głośna transakcja dotyczyła serwisu Instagram, w ramach którego użytkownicy dzielą się z innymi zdjęciami robionymi telefonem komórkowym. Facebook zapłacił za jego przejęcie aż miliard dolarów. 

Polscy geniusze Internetu 

A jak wygląda sytuacja u nas? Czy młodzież w Polsce również odnosi sukcesy w Internecie? Choć może nie doczekaliśmy się jeszcze genialnych nastolatków, którzy zarabiają miliony już przed dwudziestymi urodzinami, to z pewnością nie mamy się czego wstydzić. 
Michał Wszoła w momencie startu swojego projektu był świeżo po studiach medycznych. Młody chirurg wraz z kolegą utworzył medyczny odpowiednik YouTube'a - MedTube. Dziś serwis ma już ponad 10 tys. nagrań i odwiedzają go internauci z całego świata. Pomysłodawcy organizują transmisje na żywo z sal operacyjnych, co pozwala innym lekarzom poszerzać swoją wiedzę i umiejętności.

Arkadiusz Seńko i Maciej Zawisza mieli zaledwie 22 i 21 lat, kiedy uruchamiali FilesTube'a - internetową wyszukiwarkę plików. Dziś jest to najpopularniejszy na świecie polski serwis, plasujący się w pierwszej setce najpopularniejszych stron www i wyprzedzający takich gigantów jak Reuters (brytyjska agencja prasowa) czy Dell.com (oficjalna strona znanego producenta komputerów). Sami twórcy przyznają, że wymyślenie i uruchomienie FilesTube?a zajęło im dwa dni. Dziś nad projektem pracuje zaledwie sześć osób, a powstała w ten sposób firma Red Sky realizuje nowe projekty, które również odnoszą niemałe sukcesy.

W Internecie jest jeszcze ogrom miejsca na oryginalne i śmiałe inicjatywy. Wraz z postępem technologicznym rośnie liczba szans i możliwości. Aby odnieść sukces, nie wystarczy tylko "mieć" pomysł. Rozkręcenie biznesu internetowego wymaga także pewnych umiejętności programistycznych oraz wiedzy z danej dziedziny. W większości przypadków młodym ludziom nie brakuje jednak tych cech. Globalna sieć jest ich "drugim domem", a zgłębianie tajników
programowania wiąże się dla nich nie z przykrym obowiązkiem, ale z prawdziwą przyjemnością. A czy istnieje coś bardziej pociągającego niż dobrze płatna praca, która przynosi radość i satysfakcję?