• Muzyka zaklęta

    tekst: Łukasz Wojtasik, NUMA 02/2012

Najnowsze Artykuły

Najnowsza płyta Björk - "Biophilia" - to zupełnie nowe doświadczenie, angażujące więcej zmysłów niż jakikolwiek album do tej pory. To muzyka, audiowizualna gra i miniaturowe studio produkcji w jednym. Rewolucja?


Internet i media elektroniczne od lat zmieniają oblicze rynku muzycznego. Tradycyjne płyty CD wypierane są przez pliki MP3 dostępne w sieci. Teledyski, jeszcze do niedawna emitowane głównie w muzycznych stacjach telewizyjnych, dziś oglądamy w Internecie. Tradycyjne sklepy płytowe upadają, a iTunes i inne formy sprzedaży
muzyki online rozwijają się dynamicznie. 

Projekt budzi emocje 

Niektórym muzycznym "dinozaurom" trudno się pogodzić z nową jakością, pewnie z uwagi na przyzwyczajenia, ale też i na straty związane z muzycznym piractwem, któremu sieć niewątpliwie sprzyja. Za to wiele nowych zespołów zaistniało dzięki Internetowi i doskonale się w nim odnajduje. Promocja i dystrybucja muzyki w sieci stała się standardem i nikogo już dziś nie dziwi. Zaskakuje natomiast najnowszy projekt muzyczny islandzkiej artystki Björk, "Biophilia", wydany w postaci aplikacji na urządzenia mobilne. Niektórzy krytycy muzyczni uznają, że wyznacza on nowy trend, który zrewolucjonizuje sposób wydawania muzyki. Inni są bardziej powściągliwi, ale nikt nie przechodzi obok tego projektu obojętnie.

Album inaczej

"Biophilia" to już ósmy album w karierze Björk i jak wszystkie poprzednie proponuje muzykę oryginalną i wymagającą, która zapewne nie każdemu przypadnie do gustu, ale też i niejednego zachwyci. Warto posłuchać, żeby się przekonać. W przypadku tego projektu słuchanie to jednak nie wszystko. Co prawda, płyta została wydana w tradycyjnej postaci CD czy MP3, ale jest to przede wszystkim pierwszy na świecie tak zwany "app album", czyli album muzyczny dostępny w postaci aplikacji na media mobilne - w tym przypadku iPhone'y, iPady i iPody. W jego przygotowanie obok Björk i szeregu muzyków zaangażowani zostali naukowcy, światowej sławy graficy, animatorzy i twórcy aplikacji mobilnych. Björk opowiada o nowym albumie: "Myślałam o tym projekcie już dziesięć lat. Ale dopiero teraz technologia umożliwiła mi jego realizację".

Podróż po galaktyce

Po zainstalowaniu darmowej aplikacji pobranej z Apple App Store użytkownik ma dostęp do nawigacji w postaci trójwymiarowej galaktyki. Przesuwanie palcami po ekranie zmienia jej położenie, zbliża nas do wybranych planet. Słyszymy przy tym motywy muzyczne z kolejnych utworów - przenikające się, z różnym natężeniem głośności. Każda planeta to oddzielna aplikacja poświęcona jednemu z 10 utworów składających się na album. Znajdziemy tu m.in. gry i animacje, które pozwalają na interakcje z muzyką Björk. Możemy wysłuchać każdego utworu w oryginalnej wersji, ale też go miksować, zmieniać jego strukturę, grać na oryginalnych instrumentach wykorzystywanych na płycie, bawić się ścieżką wokalną. W aplikacjach znajdziemy również animowane zapisy nutowe, teksty oraz eseje wyjaśniające tematykę piosenek.

Pierwsza gratis

"Crystalline" - pierwsza z aplikacji - jest bezpłatna i demonstruje możliwości całego projektu. Towarzyszy jej m.in. animowana gra, w której zadaniem słuchacza jest zbieranie kolorowych kryształków ukrytych w tunelach mknącej w przestrzeni kosmicznej asteroidy. Każdy ruch tabletem czy telefonem zmienia położenie kryształów i powoduje zmiany w muzyce. W miarę wprawy i zręczności gracza muzyka zbliża się do oryginalnego brzmienia z płyty. Za dostęp do pozostałych aplikacji: "Virus", "Moon", "Thunderbolt", "Sacrifice", "Mutual Core", "Hollow", "Cosmogony", "Solstice" oraz "Dark Matter" trzeba zapłacić.

Zagrane na tablecie

Co ciekawe, ta wyjątkowa płyta w dużej mierze została skomponowana przy użyciu programów muzycznych dostępnych na urządzeniach przenośnych. Tablety są też wykorzystywane przez artystkę podczas trasy koncertowej do miksowania muzyki z wizualizacjami. W jednym z wywiadów Björk tłumaczy: "Nie gram na żadnym instrumencie, na pianinie czy gitarze, więc komponowanie z wykorzystaniem technologii bardzo mi odpowiada".