• Numa APP

    tekst: Numa Numa, NUMA 05/2013

Najnowsze Artykuły

Robisz zdjęcia telefonem i udostępniasz w sieci? Zastanawiasz się czasem, czy ktoś ich nie pobierze i nie wykorzysta jako swoich?


Marksta

Robisz zdjęcia telefonem i udostępniasz w sieci? Zastanawiasz się czasem, czy ktoś ich nie pobierze i nie wykorzysta jako swoich? Można się przed tym zabezpieczyć. Aplikacja Marksta umożliwia dodanie znaku wodnego, informacji o prawach autorskich i logo, zanim umieścimy zdjęcie na Facebooku, Twitterze, Instagramie czy innym portalu. Aplikację stworzył John D. McHug - fotoreporter sfrustrowany tym, że jego zdjęcia były kopiowane i publikowane w internecie bez podawania autorstwa.

Snapchat

Snapchat to bezpłatna aplikacja do wymiany zdjęć. Od innych aplikacji, które umożliwiają dzielenie się zdjęciami, różni ją kilka rzeczy - przede wszystkim raz wyświetlone zdjęcie znika na zawsze po kilku sekundach. Wygląda to tak: robimy zdjęcie, potem określamy, ile sekund - od 1 do 10 - fotka będzie się wyświetlać na ekranie odbiorcy; dodajemy wiadomość (opcjonalnie) i wysyłamy. Nie musimy się martwić, że ktoś nasze zdjęcie udostępni albo prześle dalej. A jeśli odbiorca zdecyduje się - i zdąży! - zrobić zrzut ekranu, to nadawca zdjęcia zostanie o tym powiadomiony.

MixBit

Ta aplikacja rzuca wyzwanie Instagramowi i Vine! Stworzona przez współzałożycieli YT - Chada Hurleya i Stevena Chena - daje użytkownikom zupełnie nowe możliwości. Jak sami mówią o swoim najnowszym projekcie Chad i Steven: Stworzyliśmy YT, żeby ułatwić użytkownikom dzielenie się materiałami wideo. Teraz chcemy im ułatwić robienie świetnych filmów. MixBit pozwala nagrywać filmy, edytować je, dodawać fragmenty materiałów wideo nagranych przez innych użytkowników oraz udostępniać filmy dowolnej długości (od 1 sekundy do 1 godziny). Podejście do dzielenia się treściami i ponownego ich wykorzystania też jest zupełnie inne - można zmiksować fabularny film, nie nakręciwszy ani jednej klatki - wykorzystując tylko to, co nakręcili inni. Czy MixBit ma szansę osiągnąć taki sukces jak YT? Na odpowiedź trzeba jeszcze trochę poczekać.