• Numa APP

  tekst: Numa Numa, NUMA 05/2013

Najnowsze Artykuły

 • I CREATE

  Tworzyć czy tylko konsumować? Kim chcemy być w świecie nowych technologii? Można pozostać na poziomie odbiorcy? Bywa to całkiem satysfakcjonujące.

  tekst: Ewa Dziemidowicz

  czytaj
 • NUMA RADY

  Małgorzata Maryl-Wójcik - autorka przewodnika po bezpieczeństwie na Facebooku "Dbaj o fejs", adaptatorka ulotki "Do the check - sprawdź się" i przewodników po Twitterze i aplikacjach Tumblr i Instagram. Na co dzień niestrudzenie zajmuje się śledzeniem nowych technologii (zwłaszcza aplikacji społecznościowych) i badaniem od podszewki ich użyteczności i bezpieczeństwa dla młodych użytkowników sieci.

 • Pokolenie 140 znaków

  Idąc do restauracji, pubu, kawiarni czy tawerny, coraz częściej widzimy młodych ludzi, którzy cały czas kurczowo trzymają w rękach smartfony. Robią zdjęcia swoim potrawom, piszą SMS-y, sprawdzają Facebooka, Twittera lub przeglądają internet. Dlaczego więcej uwagi poświęcamy ekranom naszych urządzeń niż osobie, która siedzi naprzeciwko?

  tekst: Filip Dudkiewicz

  czytaj

Robisz zdjęcia telefonem i udostępniasz w sieci? Zastanawiasz się czasem, czy ktoś ich nie pobierze i nie wykorzysta jako swoich?


Marksta

Robisz zdjęcia telefonem i udostępniasz w sieci? Zastanawiasz się czasem, czy ktoś ich nie pobierze i nie wykorzysta jako swoich? Można się przed tym zabezpieczyć. Aplikacja Marksta umożliwia dodanie znaku wodnego, informacji o prawach autorskich i logo, zanim umieścimy zdjęcie na Facebooku, Twitterze, Instagramie czy innym portalu. Aplikację stworzył John D. McHug - fotoreporter sfrustrowany tym, że jego zdjęcia były kopiowane i publikowane w internecie bez podawania autorstwa.

Snapchat

Snapchat to bezpłatna aplikacja do wymiany zdjęć. Od innych aplikacji, które umożliwiają dzielenie się zdjęciami, różni ją kilka rzeczy - przede wszystkim raz wyświetlone zdjęcie znika na zawsze po kilku sekundach. Wygląda to tak: robimy zdjęcie, potem określamy, ile sekund - od 1 do 10 - fotka będzie się wyświetlać na ekranie odbiorcy; dodajemy wiadomość (opcjonalnie) i wysyłamy. Nie musimy się martwić, że ktoś nasze zdjęcie udostępni albo prześle dalej. A jeśli odbiorca zdecyduje się - i zdąży! - zrobić zrzut ekranu, to nadawca zdjęcia zostanie o tym powiadomiony.

MixBit

Ta aplikacja rzuca wyzwanie Instagramowi i Vine! Stworzona przez współzałożycieli YT - Chada Hurleya i Stevena Chena - daje użytkownikom zupełnie nowe możliwości. Jak sami mówią o swoim najnowszym projekcie Chad i Steven: Stworzyliśmy YT, żeby ułatwić użytkownikom dzielenie się materiałami wideo. Teraz chcemy im ułatwić robienie świetnych filmów. MixBit pozwala nagrywać filmy, edytować je, dodawać fragmenty materiałów wideo nagranych przez innych użytkowników oraz udostępniać filmy dowolnej długości (od 1 sekundy do 1 godziny). Podejście do dzielenia się treściami i ponownego ich wykorzystania też jest zupełnie inne - można zmiksować fabularny film, nie nakręciwszy ani jednej klatki - wykorzystując tylko to, co nakręcili inni. Czy MixBit ma szansę osiągnąć taki sukces jak YT? Na odpowiedź trzeba jeszcze trochę poczekać.