• NUMA RADY

    tekst: Numa Numa, NUMA 04/2013

Najnowsze Artykuły

Małgorzata Maryl-Wójcik - autorka przewodnika po bezpieczeństwie na Facebooku "Dbaj o fejs", adaptatorka ulotki "Do the check - sprawdź się" i przewodników po Twitterze i aplikacjach Tumblr i Instagram. Na co dzień niestrudzenie zajmuje się śledzeniem nowych technologii (zwłaszcza aplikacji społecznościowych) i badaniem od podszewki ich użyteczności i bezpieczeństwa dla młodych użytkowników sieci.


Codziennie do sieci trafiają tysiące fotek, na których internauci chętnie dzielą się tym, co widzieli, gdzie byli, co robili... Wyobraź sobie sytuację, że pewnego dnia znajdujesz w sieci zdjęcie ze swoimi znajomymi, które jest rozsyłane przez różne osoby i komentowane na wielu portalach. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że nigdy go nie publikowałeś, a przynajmniej tak ci się wydawało. Przecież tylko wrzuciłeś je na fejsa do swojej galerii? Jak to się stało, że nagle mają je wszyscy? Tajemnica tkwi w ustawieniach prywatności. Na większości portali społecznościowych zdjęcia są domyślnie dostępne publicznie, co znaczy, że nawet ci, którzy nie są naszymi znajomymi, mogą je obejrzeć. Znaczy to też, że mogą one zostać wyświetlone jako wynik wyszukiwania w wyszukiwarkach. Dlatego kiedy już zdecydujesz się na wrzucenie fotki do sieci, warto pomyśleć nad odpowiednimi ustawieniami twojego profilu, tak by zdjęcia trafiły tylko do tych osób, z którymi naprawdę chciałbyś się nimi podzielić. Numa Numa dzieli się z wami poradami dotyczącymi najpopularniejszych miejsc w sieci, w których zamieszczacie fotki: Facebook i Instagram. 

Facebook

Widoczność zdjęcia możesz ustawiać zarówno na osi czasu, jak i bezpośrednio w swoich albumach. Zacznij od pierwszej możliwości. Ustawienia dostępności zdjęcia na osi są takie same, jak dla każdej innej wiadomości. Dostępność możesz ustawić w tym polu. Możesz udostępnić dane zdjęcie dla wszystkich - dla znajomych, dla wybranych osób - lub sprawić, że nie będą go widzieli wybrani użytkownicy z listy znajomych. Zdecydowanie więcej możliwości daje udostępnianie zdjęć znajdujących się w albumach. Każdy album można udostępnić określonej grupie; co więcej, możliwe jest dokładne opisanie i udostępnienie wrzuconych do niego fotek. Jak to zrobić? 

Udostępnianie zdjęć w albumach 

Na swojej osi czasu możesz ustawić dostępność zdjęć zawartych w albumach. Kliknij na polu Zdjęcia, a następnie najedź na ikonkę AlbumyPrawie każdy z albumów na Facebooku może mieć ustawioną inną dostępność. Wyjątek stanowią zdjęcia znajdujące się w albumie Zdjęcia na osi czasu i Zdjęcia profilowe (dla których możesz zmienić dostępność tylko pojedynczo) oraz album Zdjęcia w tle, który domyślnie ustawiony jest jako dostępny publicznie. Aby ustawić dostępność albumów, kliknij na tej ikonie. Pojawi się menu, w którym będziesz mógł zaznaczyć, komu udostępniasz zawarte w nim zdjęcia. 

Opisywanie i udostępnianie pojedynczych zdjęć

Edycja możliwa jest po powiększeniu danego zdjęcia i kliknięciu okienka EdytujBędziesz miał możliwość opisania, kto znajduje się na zdjęciu, gdzie je zrobiłeś i co się na nim znajduje. Jeżeli oznaczona osoba znajduje się w gronie twoich znajomych, Facebook zasugeruje ci, kogo mogłeś mieć na myśli; będziesz mógł zlinkować opisane zdjęcie z profilem tej osoby. Kiedy już wrzucisz zdjęcie, warto zastanowić się, komu chcesz je udostępnić. Jeżeli będzie widoczne dla wszystkich użytkowników, każdy będzie mógł wejść na twój profil, zobaczyć je i skomentować. Okienko dostępności wygląda tak samo, jak w przypadku udostępniania zdjęć na osi czasu. Raz wrzucone zdjęcie może bardzo szybko rozprzestrzenić się po sieci. Warto o tym pamiętać i - dzieląc się zdjęciami - udostępniać je tylko wybranym osobom. Inaczej będzie ci zdecydowanie trudniej zadbać o fejs... Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o ustawieniach konta na Facebooku, skorzystaj z bezpłatnego poradnika "Dbaj o Fejs" dostępnego na stronie www.dzieckowsieci.fdn.pl/przewodniki.

Instagram

Ustawienia prywatności dla Systemu Android oraz dla urządzeń firmy Apple nieco się od siebie różnią. 

Urządzenia Android 

Uruchom Instagram i kliknij na ikonkę Karta adresowa, by otworzyć swój profil. Następnie kliknij na ikonę Edytuj profil. Przewiń widok do opcji Zdjęcia są prywatne. Po jej włączeniu każdy, kto będzie chciał mieć dostęp do twoich zdjęć, będzie musiał wcześniej uzyskać na to twoją zgodę. 

Urządzenia Apple 

Uruchom Instagram, otwórz swój profil i kliknij na ikonkę Ustawienia w prawym górnym rogu. Znajdź opcję: Zdjęcia są prywatne - upewnij się, że prywatność jest włączona (WŁ.).