• Prywatność w sieci

    tekst: Ewa Dziemidowicz, NUMA 02/2012

Najnowsze Artykuły

Badania pokazują, że niemal wszyscy młodzi internauci w Polsce korzystają ze społeczności internetowych, takich jak Facebook, nk.pl czy Twitter. Pewnie was to nie dziwi, bo sami macie profil w co najmniej jednym z tych serwisów. Czy jednak w odpowiedni sposób zarządzacie tam swoją prywatnością?


Serwisy społecznościowe skupiają coraz więcej funkcji Internetu ? kontakt, dostęp do informacji, rozrywkę. Publikujemy w nich informacje, zdjęcia, filmy, komentujemy, deklarujemy, co lubimy, a czego nie. Tam składamy sobie urodzinowe nowe życzenia. O ulewnym deszczu czy pierwszym śniegu też często dowiadujemy się szybciej od znajomych w sieci, niż zauważymy to sami za oknem. Wraz z rozwojem i zwiększającą się popularnością serwisów społecznościowych coraz więcej mówi się o ochronie prywatności.
Nie przypadkowo ? informacje, które publikujemy w sieci, mogą nas narazić na szereg nieprzyjemności czy wręcz zagrożeń.

O kilka słów za dużo

Do konsultantów Helpline.org.pl, projektu zajmującego się pomocą w sytuacjach internetowych kłopotów, niemal codziennie zgłaszane są przypadki nieprzyjemnych sytuacji wynikających z bezkrytycznego publikowania danych online. Groźba usunięcia ze szkoły za ?niewinne? zdjęcie z imprezy czy krytykowanie w sieci nauczycieli, zerwane sympatie i znajomości za kilka słów za dużo w komentarzu, pretensje rodziców za lekkomyślnie ujawnione informacje. Pewnie znacie takie historie od swoich znajomych albo nawet sami ich doświadczyliście. Zdarzają się też poważniejsze sytuacje, jak próby uwiedzenia czy wyłudzeń przy wykorzystaniu danych osobowych upublicznionych online.
Poza krótkofalowymi konsekwencjami braku dbałości o prywatność w sieci, dobrze mieć świadomość konsekwencji odroczonych, które kiedyś mogą nawet zaważyć na naszym życiu prywatnym czy zawodowym. Coraz częściej pracodawcy przeprowadzają wywiad w sieci jako część procesu rekrutacji. Po takie same środki sięgają też uczelnie ? wątpliwa reputacja potrafi przekreślić karierę naukową czy zawodową pomimo dobrego świadectwa maturalnego czy znakomitych kwalifikacji.
Ocena ludzi przez pryzmat prywatnych danych dostępnych w sieci wspierana jest przez nowe technologie. Zaawansowane programy coraz precyzyjniej zestawiają informacje znalezione online budując profil psychologiczny określonej osoby. Najprostsze tego typu aplikacje to wyszukiwarki. Często już nawet wpisanie imienia i nazwiska np. w Google czy po prostu przejrzenie dostępnych w wybranym serwisie społecznościowym informacji dostarcza szeregu, często niezbyt dla nas wygodnych, danych. Nawet jeżeli nie publikujecie prywatnych informacji o sobie, robią to za was znajomi, komentując, publikując zdjęcia, tagując. 

Spokojnie, bez paniki! 

Co w związku z tym? Ważne jest racjonalne podejście do problemu. Z jednej strony nie należy panikować ? Internet faktycznie ogranicza prywatność, ale godzimy się na to, publikując teksty, komentując zdjęcia, lajkując. Niech jednak inni wiedzą o nas tyle, ile faktycznie chcemy im powiedzieć. Świadomość zagrożeń i racjonalne zarządzanie tożsamością może nas uchronić przed nieprzyjemnościami i pozwolić na komfortowe korzystanie z uroków nowych mediów. W sieci można znaleźć coraz więcej porad dotyczących bezpieczeństwa w serwisach społecznościowych ? warto się z nimi zapoznać. Racjonalny dobór znajomych, ograniczenie dostępności zamieszczanych danych, rozwaga podczas publikowania materiałów, komentarzy, doboru aplikacji, podawania danych osobowych ? to podstawa. Informacje dostępne w sieci oraz chociażby na 24 i 25 stronie tego wydania magazynu ?Numa Numa? pomogą wcielić te postulaty w życie.