• Przedmioty mają głos

    tekst: Ewa Dziemidowicz, NUMA 01/2012

Najnowsze Artykuły

Dawno, dawno temu, Internet był tylko dla ludzi, dziś coraz częściej to przedmioty komunikują się między sobą, gromadzą informację i przesyłają je przez globalną sieć. Co nas czeka w niedalekiej przyszłości?


Zaczęło się kilkadziesiąt lat temu. Około tysiąca komputerów połączonych ze sobą, dających możliwość komunikacji. Przełom. Nowa technologia, z dzisiejszego punktu widzenia, bardzo jednak ograniczona. Jeszcze w latach 90. XX wieku dostęp do Internetu w Polsce możliwy był głównie za pomocą kabla telefonicznego. Użytkownik dokonywał wyboru: dzwonić czy surfować. Teraz Internet łączy ze sobą miliardy ludzi. Coraz łatwiejszy dostęp do sieci za pomocą komputerów, tabletów, komórek, konsoli nieodwracalnie zmienił sposób, w jaki komunikujemy się ze światem i między sobą. Ale to dopiero początek, kolejnym etapem, który już się rozpoczął, jest Internet rzeczy (Internet of Things - IOT) - globalna sieć połączonych ze sobą oraz z ludźmi przedmiotów.
Przedmioty mają głos. Albo zaraz go dostaną. A dokładniej rzecz ujmując, coraz więcej rzeczy zyskuje możliwość komunikowania się ze sobą, z nami, z innymi maszynami. Przedmioty gromadzą dane, przesyłają informacje, wpływają na naszą rzeczywistość i na jakość naszego życia.

Komunikacja rzeczy

Obecnie, według danych amerykańskiej firmy informatycznej CISCO, liczba urządzeń i przedmiotów podłączonych do Internetu przekroczyła liczbę wszystkich ludzi na ziemi. Przewiduje się, że w 2020 roku z Internetem połączonych będzie ponad 50 miliardów przedmiotów. Sygnały do sieci wysyłać będą kubki do kawy, ubrania, buty, tostery, farby na ścianach, samochody, kanalizacje, statki, budynki - możliwości są nieograniczone. To przedmioty generować będą najwięcej ruchu w Internecie - staną się głównymi odbiorcami i dostarczycielami danych. Rzeczy komunikować się będą między sobą - również z pominięciem człowieka - monitorować wzajemnie, wymieniać informacje, usprawniać swoje działanie, a wszystko to w czasie rzeczywistym. Ludzie jako użytkownicy sieci staną się mniejszością!

Razem w sieci? ale jak?

Do połączenia przedmiotów z siecią wykorzystuje się obecnie technologię RFID (Radio Frequency Identification). Jest to wbudowany numer identyfikacji radiowej, który pozwala otrzymywać i przekazywać informacje drogą bezprzewodową. Tagi/czipy RFID mogą być pasywne - wtedy aktywizują się, gdy znajdą się w polu czytnika, oraz aktywne - posiadające własne, wewnętrzne źródło zasilania. Dzięki temu przedmioty zyskują cyfrową tożsamość, mogą opowiedzieć swoją historię, wchodzić ze sobą w interakcję, przekazywać informacje sobie oraz do innych czytników. Mogą też być monitorowane - od momentu powstania generowane przez nie informacje oraz ich historia, lokalizacja, stan mogą być zapisywane, analizowane i na wiele sposobów udostępniane - tak jak teraz w sieci wyszukujemy informacje, będziemy mieć możliwość wyszukania konkretnych przedmiotów.
W przyszłości wszystkie urządzenia mają być połączone z siecią: elektryczne, takie jak pralki, telewizory, zmywarki będą miały wbudowane czipy pozwalające im bezprzewodowo łączyć się z Internetem, urządzenia nieelektryczne natomiast zaopatrzone zostaną albo w transmitery w rodzaju bluetootha, które przesyłać będą informacje do Internetu, albo we wspomniane wyżej tagi RFID.

200 MB od krowy

Brzmi futurystycznie? Ale to już działa! Chcesz nagrać program telewizyjny, a nie ma cię w domu? Możesz ustawić nagrywanie za pomocą swojego smartfona. Zapomniałeś wziąć rano leki? Butelka na lekarstwa wyśle ci przypomnienie SMS-em albo mailem.  Lubisz być w ciągłym kontakcie ze znajomymi na FB? Załóż na siebie PING - ubranie, które połączone z twoim kontem na serwisie społecznościowym pozwoli wysyłać komunikaty i updatować status - poprzez założenie kaptura, odpinanie i zapinanie guzików, zawiązywanie paska. Dziś pacjenci po operacji serca zaopatrywani są w czujniki, które informują lekarza o jakichkolwiek zmianach w rytmie ich mięśnia sercowego. Już niedługo w skrajnej sytuacji czujniki te będą potrafiły wezwać karetkę.
Zwierzętom  wszczepiane są czipy pozwalające monitorować ich zdrowie oraz zachowanie - na przykład jedna krowa generuje rocznie 200 MB informacji! Przykładem "gadających przedmiotów" jest ramble - zabawka zsynchronizowana z serwisem społecznościowym swojego właściciela. Poprzez dźwięki oraz rozświetlenie informuje o zmianach, nowych postach, komentarzach.
Coraz więcej zabawek dla dzieci dzięki połączeniu z Internetem daje możliwość nawiązania kontaktu z rówieśnikami w innych krajach.

Lodówka na zakupach

A będzie jeszcze ciekawiej: wyobraźmy sobie ranek, dzwoni budzik. Zsynchronizowany z kalendarzem wie, o której godzinie tego dnia zaczynają się lekcje, sprawdza, o której odjeżdża odpowiedni autobus i czy czasem nie jest opóźniony, do tego dostosowuje godzinę pobudki. Zimą ogrzewanie w łazience, dzięki komunikacji z budzikiem, włącza się pół godziny wcześniej. Smartfon przypomni ci, abyś się ciepło ubrał, bo sprawdzi temperaturę na dworze. Każe się pospieszyć, bo na drogach jest korek.
Poranne zakupy: kupowanie chleba, czynność cokolwiek nudna, może stać się fascynującą aktywnością. Jeśli razem z bochenkiem, za pomocą sensora RFID, zyskasz dostęp do informacji: gdzie został wyprodukowany, kiedy zapakowany, jak długo był transportowany i w jakich warunkach (temperatura, wilgotność), poznasz wpływ składników na zdrowie oraz figurę.
Lodówka poinformuje cię o produktach, którym skończyła się przydatność do spożycia, zrobi też za ciebie zakupy - przesyłając informację do sklepu internetowego.
Sygnalizacja świetlna dostosowywać się będzie do nasilenia ruchu drogowego. Walizki same poinformują, do którego samolotu mają być zapakowane.

Co będzie dalej?

Przykłady można mnożyć. Wszystko jest informacją, a dzięki technologii coraz więcej informacji potrafimy pozyskiwać, przesyłać, przetwarzać i wykorzystywać. Relacje między ludźmi i przedmiotami zmieniają się nieodwracalnie. Co będzie dalej? Jak wpłynie to na naszą prywatność, co z bezpieczeństwem naszych danych? Debaty na ten temat trwają. Warto być na bieżąco, a znajomość z Internetem przedmiotów zacząć od zamówienia zestawu RFID: zrób to sam.