• Reżyseria, scenariusz, montaż: ty

    tekst: Sylwia Jakimiak, NUMA 07/2015

Najnowsze Artykuły

Może czas na zmianę smartfona w narzędzie artystycznej ekspresji? Niewielkim wysiłkiem i z pomocą internetowych aplikacji możesz poczuć się jak Scorsese, Spielberg czy Nolan.


Uwielbiamy oglądać dobre filmy ? komedie nas bawią, horrory przerażają, a dramaty skłaniają do refleksji. Gdy mija ostatnia minuta seansu, a na ekranie wolno płyną napisy końcowe, do głowy przychodzi nam opinia, którą wydajemy czasem z rozmysłem, a czasem ot tak, bez większego zaangażowania. Zastanawiamy się, czy aktorzy byli wystarczająco przekonujący, czy wzbudzili w nas emocje, czy film oderwał nasz umysł od rzeczywistości, a może czegoś nauczył? Rzadko zastanawiamy się nad kunsztem montażu filmu, efektami czy ujęciami, nad którymi pracował cały sztab ludzi, bez których film nigdy by nie powstał. Czy aby na pewno?

Gdy bracia Auguste i Louis Lumiere opatentowali kinematograf i nakręcili pierwsze filmy (m.in. ?Wyjście robotników z fabryki Lumiere w Lyonie? w 1895 r.), nie sądzili, że ich wynalazek odniesie sukces. Pomylili się. Zapoczątkowali zjawisko mające niebywałą moc, rosnące w siłę przez kolejne dziesiątki lat. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez filmu, jest on naszą rozrywką, nauką, pasją albo sposobem na życie.

KTO MOŻE TWORZYĆ FILMY?

Jeszcze do niedawna tworzenie filmów było zarezerwowane dla nielicznych. Andrzej Wajda, jeden z największych polskich reżyserów filmowych, powiedział: ?Kinematografia przestała być kinematografią zawodową, a stała się obszarem natchnionych, zdolnych, młodych twórców.? Przekaz filmowy ma ogromne znaczenie, szczególnie w sieci. Tylko w ciągu minuty na YouTube pojawiają się 72 godziny nowych nagrań, a ta liczba stale rośnie.

Smartfony, które nieustannie mamy przy sobie, pozwalają na rejestrowanie wszystkiego, co przyjdzie nam do głowy ? imprezy, meczu, widoku za oknem, szkolnej przerwy czy nowych butów? Internet daje właściwie nieograniczone możliwości i każdy, kto ma zdolności ? albo ich nie ma, ale lubi tworzyć filmy ? może rozwinąć swoje zainteresowanie i stać się reżyserem, scenografem i montażystą w jednej osobie! Pomogą nam w tym różne aplikacje i programy do tworzenia i edycji filmów.

WEVIDEO

www.wevideo.com

Niezwykle proste i przyjazne narzędzie do montażu i edycji filmów. W mgnieniu oka stworzysz materiał, który zachwyci twoich znajomych, nauczycieli czy rodzinę.

Jak zacząć?

1. Zakładasz konto na www.wevideo.com (bezpłatnie).

2. Wgrywasz ze swojego komputera filmy, zdjęcia lub grafikę, z których chcesz zmontować film.

Zalety wevideo: obsługuje wszystkie formaty wideo bez względu na rozmiar, daje możliwość nakładania tekstu, ciekawych przejść między ujęciami, fantastycznych efektów czy muzyki. Możesz powiększać poszczególne klatki, dodawać napisy czy tworzyć panoramę. Wevideo dostępne jest nie tylko z komputera, ale również z urządzeń z iOS lub Androidem. Program robi backup w chmurze na wypadek, gdybyś utracił swoje dzieło.

ANIMOTO

www.animoto.com

Rewelacyjne narzędzie do tworzenia krótkich filmików, spotów, prezentacji wideo itp. Zabawne, klimatyczne, bardzo proste w obsłudze. Program rekompensuje wymóg rejestracji i jest intuicyjny, świeży, wręcz chce się z nim pracować.

Jak zacząć?

1. Zakładasz konto na animoto.com (bezpłatnie).

2. Wybierasz styl swojego filmu, wgrywasz filmy i zdjęcia.

Zalety animoto.com: prosta obsługa, różne style do wyboru, przechowywanie materiału w chmurze, fajny podkład muzyczny. Wadą jest niestety czas trwania filmu ? w darmowej wersji możesz zmontować jedynie 30 sekund materiału.

WINDOWS MOVIE MAKER

Program znany właściwie wszystkim, ale często niedoceniany. Ten bezpłatny dodatek do Windows XP jest nie tylko łatwy w użyciu, ale dysponuje również gamą bardzo interesujących funkcji. Materiał źródłowy możemy wczytywać z pliku lub przechwytywać z zewnętrznego źródła, a podczas obróbki filmu dołączać ilustracje, dodawać efekty specjalne, podkład muzyczny i narrację.

iMOVIE

Jeśli masz iPhone?a lub iPada możesz skorzystać z programu iMovie. ?Przekształcaj ulubione klipy w filmowe hity lub zwiastuny w hollywoodzkim stylu. A potem oglądaj swoje miniarcydzieła w iMovie Theater, gdziekolwiek jesteś. Kilka stuknięć, kilka machnięć i już gotowe na wielką premierę.? ? tak Apple promuje to narzędzie. W iMovie dostępne są różne motywy, efekty i ścieżki dźwiękowe. A gdy zabawa po-chłonie cię do reszty, może spróbujesz stworzyć film na miarę IPHONE FILM FESTIVAL (www.iphoneff.com)? To festiwal dla wszystkich utalentowanych artystów amatorów, którzy pragną pokazać światu swoje filmy. Udział jest bezpłatny, a jedynymi wymogami są: stworzenie filmu na urządzeniu Apple?a oraz kreatywność.

Natomiast użytkownicy smartfonów z Androidem, mogą spróbować swoich sił w Phonetastic Stiges Mobile Film Festival. To impreza, która ma wypromować potencjał nowej generacji ? użytkowników smartfonów i tabletów, którzy kreatywnie wykorzystują je w swojej twórczości. Wysyłając swój film, dołączasz do społeczności, w której promuje się nowe talenty filmowe oraz zyskujesz szansę na? Oscara. Bowiem najlepsze filmy automatycznie biorą udział w festiwalu filmowym Sitges International Fantastic Film Festival, który może zgłaszać swoich kandydatów do Oscara w kategoriach film krótkometrażowy i animowany film krótkometrażowy.

Więcej informacji o robieniu filmów za pomocą urządzeń mobilnych, festiwalach, wydarzeniach, kulturze filmowej itp. znajdziesz na stronie smartmoviemaking.com, a o konkretnych aplikacjach przeczytasz w dziale Numa App.