• "Ściąganie" muzyki na własny użytek

    tekst: Związek Producentów Audio Video, NUMA 04/2013

Najnowsze Artykuły

Internet jest pełen muzyki. Możesz tu znaleźć praktycznie każdy utwór, z każdego gatunku i w dowolnym wykonaniu - od profesjonalnych nagrań największych gwiazd po garażowe kawałki początkujących wykonawców. Jeśli nie możemy czegoś znaleźć w internecie, możemy założyć z dużym prawdopodobieństwem, że taki utwór po prostu nie istnieje. Trudno oszacować liczbę nagrań zamieszczonych w sieci, jedno jest jednak pewne: duża część tego materiału jest nielegalna. Korzystanie z nielegalnych źródeł oprócz tego, że uderza bezpośrednio w naszych ulubionych artystów, może nas także narazić na nieprzyjemności, a co gorsza - jego następstwem może być odpowiedzialność odszkodowawcza. Jak więc legalnie korzystać z olbrzymich zasobów muzyki znajdujących się w sieci i wspierać tych, którzy ją stworzyli?


Co to znaczy legalnie?

Istnieje wiele serwisów, które umożliwiają legalne pobieranie czy słuchanie muzyki; trzeba je tylko odnaleźć. Jak upewnić się, że dany serwis działa zgodnie z prawem? Przede wszystkim pamiętajmy, że nie zawsze za darmo znaczy nielegalnie, a z drugiej strony - że jeśli wymagany jest jakiś rodzaj "zapłaty", również nie możemy mieć pewności, że to źródło jest legalne. To, co decyduje o legalności danego materiału, to zgoda autora, wykonawcy i producenta danego utworu na jego publikację za pośrednictwem określonej witryny. To zwykle producent posiada prawa do utrwalenia utworu i jego rozpowszechniania. Oczywiście, czasami producent, wykonawca i autor to jedna osoba; zgodę na publikację, podpis składa jednak producent danego utworu. Jeśli zatem interesują nas legalne witryny, powinniśmy szukać takich, które posiadają zgodę wszystkich uprawnionych osób na jego udostępnianie.

Pomocne loginy

Korzystając z serwisów społecznościowych, zwracajmy uwagę na to, kto udostępnia nagranie muzyczne za darmo. Jeżeli utwór znanego, popularnego wykonawcy udostępnia w internecie użytkownik o nazwie np. GusiaBuziaczek83, wątpliwe jest, aby ten użytkownik posiadał prawa do utrwalania i rozpowszechniania nagrania. Inaczej wygląda sytuacja, gdy nagranie udostępniane jest w celach promocyjnych przez samego właściciela praw z konta o nazwie np. SPRECORDSteledyski, VEVO, emimusicpoland lub na stronie artysty czy producenta.
Pamiętaj także, że żaden z największych działających na polskim rynku legalnych producentów fonograficznych nie umieszcza nagrań ze swojego katalogu
w takich serwisach jak np. Chomikuj.pl. 

Działanie zgodnie z prawem - jak postępować?

Czytaj uważnie regulaminy serwisów, szukaj zgód producentów na wykorzystanie utworów, a umieszczając w serwisie jakiekolwiek treści, pamiętaj, że powinieneś posiadać prawo do ich eksploatacji. W przypadku pociągnięcia do odpowiedzialności prawnej prokurator czy sąd nie znajdą uznania dla usprawiedliwienia typu: "Umieszczałem pliki, bo nie wiedziałem, że to nielegalne - wszyscy użytkownicy tego serwisu tak robią...".
Poszukiwanie legalnych źródeł muzyki w internecie może nie jest dziś najprostsze, jednak dzięki staraniom pracowników branży fonograficznej także w Polsce istnieje już bogata i ciągle rosnąca oferta legalnych stron z utworami muzycznymi. Jest ona zróżnicowana zarówno pod względem kontentu, jak i formy jego udostępniania - po to, byśmy mogli znaleźć produkty maksymalnie dopasowane do naszych gustów. Oprócz płatnych serwisów downloadowych (takich, z których możesz pobierać pliki) czy streamingowych (takich, za pomocą których możesz słuchać muzyki bez pobierania jej na komputer) istnieje także legalna oferta serwisów bezpłatnych. Oczywiście - nawet, jeśli witryna nie pobiera opłat od użytkowników, to mając atrakcyjny kontent, może zarabiać na nim w inny sposób (chociażby poprzez reklamy). Używając bezpłatnych serwisów, możemy także wspierać swoich ulubionych artystów, jednak tylko wtedy, gdy korzystamy z muzyki za pomocą legalnie działających portali. Tylko wtedy jej twórcy otrzymają stosowne wynagrodzenie.

Legalna muzyka - krok po kroku

Gdzie konkretnie znajdziemy legalnie udostępnianą muzykę? Dzisiaj możemy m.in.:

Istnieją także serwisy internetowe, które stanowią swego rodzaju przewodnik po legalnych źródłach internetowych. Szczegółowe informacje na temat działających zgodnie z prawem serwisów muzycznych znajdziemy chociażby na stronie www.legalnakultura.pl w zakładce "Legalne źródła" lub w angielskojęzycznym serwisie informacyjnym www.pro-music.org. Obie strony są na bieżąco aktualizowane i zawierają adresy witryn, na których możemy znaleźć legalną muzykę. 

To, jak zachowujemy się w sieci, jest istotne i ma znaczenie zarówno dla artystów, jak i dla całego rynku muzycznego. Korzystając z legalnej oferty, zawsze wspieramy swoich ulubionych artystów - dzięki nam mogą oni dalej tworzyć i dostarczać nam kolejnych, nowych wrażeń. Nasze wsparcie daje motywację innym ludziom - nie tylko do tworzenia bogatej oferty muzycznej w internecie, ale również do pracy nad teledyskami, koncertami i innymi wydarzeniami związanymi z danym artystą. Z owoców tej pracy skorzysta wiele innych osób; jeśli wybierzemy jednak serwis piracki, skorzysta na tym wyłącznie jego właściciel - kosztem artysty i twórców. Wybór należy do każdego z nas...