• W którym świecie żyjesz

  tekst: Ewa Dziemidowicz, NUMA 03/2012

Najnowsze Artykuły

 • Foto (R)ewolucja

  W dzisiejszych czasach fotografowanie to codzienność każdego z nas, bo któż nie ma aparatu? choćby w telefonie? Dokumentujemy na zdjęciach każde wydarzenie, imprezę, podróż, ale też i po prostu życie wokół nas, kiedy tylko mamy na to ochotę. To jednak rzeczywistość ostatnich lat. Jeszcze niedawno posiadanie aparatu nie było tak powszechne, a naciśnięcie spustu migawki "wymagało" specjalnej okazji.

  tekst: Łukasz Wojtasik

  czytaj
 • Młodzi zawładnęli branżą internetową

  Branża nowych technologii jest miejscem, gdzie ceni się przede wszystkim kreatywność, oryginalność i pomysłowość. Dlatego też najprędzej odnajdują się w niej ludzie młodzi, którym pogoń za nowinkami technologicznymi i ciągłym rozwojem sprawia przyjemność. Ile lat trzeba mieć, żeby osiągnąć tutaj sukces?

  tekst: Tomasz Popielarczyk

  czytaj
 • Podróż za jedno kliknięcie

  Świat staje się coraz mniejszy, a podróżowanie po nim - coraz łatwiejsze. Wakacje nie są już jedynym okresem wyjazdowym, a "podróże życia" można przy odrobinie szczęścia odbywać nawet kilka razy w roku. Miejsca miesięcy poświęcanych na przygotowania do drogi i kolejnych - na podróżowanie zajęły teraz dni i godziny.

  tekst: Marcin Wojtasik

  czytaj

Tematem przewodnim tego numeru "Numa Numa" jest nadmierne korzystanie z Internetu. Temu zjawisku poświęcono także ostatnią kampanię społeczną Polskiego Centrum Programu "Safer Internet". Spotkaliście się kiedykolwiek z jej przekazami? Spot adresowany do młodych Internautów "wisi" od jakiegoś czasu na YT - wystarczy wpisać w okno wyszukiwania hasło kampanii "W którym świecie żyjesz".


Film przedstawia chłopaka, który "odpada" (czasem wręcz dosłownie!) od sytuacji, które dzieją się wokół niego, ożywiając się dopiero wtedy, gdy siada przed monitorem swojego komputera i zaczyna grać. Hasło spotu brzmi: "Ci, którzy żyją w wirtualnym świecie, tracą prawdziwe życie. W którym świecie Ty żyjesz?" Filmik wzbudza spore kontrowersje, przede wszystkim w środowiskach graczy. Krytykowane są podział świata na realny i wirtualny oraz umowna forma spotu. Duża część internautów czuje się też bezpodstawnie posądzana o uzależnienie od sieci. Autorzy kampanii w opisie filmu tłumaczą: "Nie. Nie próbujemy Cię przekonać, że każdy, kto gra w sieci lub odwiedza portale społecznościowe, jest uzależniony od Internetu. Są jednak tacy, dla których kolejna noc online nie jest już wyborem, ale koniecznością. Ciebie to nie dotyczy? OK! Nie dotyczy to ponad 90% internautów. Pozostali mogą jednak mieć z tym problem, którego często nie potrafią nawet dostrzec. Warto wiedzieć, pamiętać, pomóc".

 Oto wybrane komentarze: 

"Ja nie wiem. Ogromną ilość czasu spędzam na kompie, a i tak mam czas na znajomych, inne zainteresowania, naukę"

 "Ludzie uciekają w komputer wtedy, kiedy ich życie? w realu jest do dupy".

 "To, że ktoś dużo gra, nie znaczy, że nie rozróżnia rzeczywistości i świata wirtualnego".

"Po liczbie dislike'ów widać, że trafili w czuły punkt. Uderz w stół, a nożyce się odezwą".

"Znam blisko kogoś, kto odjechał przez net i to nie na żarty - bliżej sali samobójców, więc mnie to nie śmieszy zupełnie". 

"Moim zdaniem każda pasja powinna mieć swoje granice".

 

Kampania "W którym świecie żyjesz" zorganizowana została przez Polskie Centrum Programu "Safer Internet", czyli Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową. Głównym Partnerem akcji jest Fundacja Orange. Oryginalna wersja spotu została opracowana przez niemiecką organizację Klicksafe

 

A jakie jest Twoje zdanie? Zobacz film i włącz się do dyskusji!