• Wymyślam, animuję, prezentuję

    tekst: Sylwia Jakimiak rightclick.pl, NUMA 06/2014

Najnowsze Artykuły

Gdy zdjęcie nie wystarcza, może czas na animację? Dzięki internetowi realizacja filmu animowanego nigdy nie była prostsza. Uwaga! Kamera!


Czy masz czasem wrażenie, że każde mrugnięcie okiem jest jak pstryknięcie spustu migawki aparatu fotograficznego, a widziany krajobraz za szybą autobusu jest zlepkiem pojedynczych zdjęć? Czy tworzysz wówczas w swojej głowie scenariusz filmu, którego głównym bohaterem jest na przykład liść lub kropla deszczu? Jeśli miewasz takie odczucia, może powinieneś spróbować swoich sił w animacji? Żyjemy w społeczeństwie obrazkowym i każdy przekaz graficzny ma dla nas szczególne znaczenie. Wydaje się jednak, że statyczny obraz może tracić na wartości. Dlaczego? Bo jest nadużywany? Wolimy opublikować zdjęcie na Facebooku, aniżeli zacytować książkę czy wiersz. Będąc w fajnym miejscu wolimy zrobić zdjęcie i wysłać znajomemu, niż zadzwonić i opisać słowami swoje uczucia związane z tym, co widzimy i gdzie się znajdujemy. Tak jest prościej, ale czy nie uodparniamy się w jakiś sposób na przekaz wizualny? Animacja jest świetnym sposobem na przedstawienie wartości obrazu i tego co chcemy powiedzieć.

Skąd pochodzisz animacjo i czym właściwie jesteś?

Początków animacji upatruje się już na malowidłach skalnych z czasów paleolitu, na których zwierzęta miały zwielokrotnione kończyny, co miało dawać wrażenie ruchu. Pierwszy film animowany wyprodukowano na taśmie filmowej pod koniec XIX wieku i nosił on tytuł: Humorous Phases of Funny Faces. W Polsce prekursorem animacji filmowej był Władysław Starewicz, natomiast na arenie światowej kluczową rolę odegrał znany wszystkim Walt Disney, czyli autor filmów animowanych z Myszką Miki, Kaczorem Donaldem i Goofym. Będąca wolną od wszelkich ograniczeń sztuką wizualną animacja to nic innego, jak ciąg pojedynczych obrazów o zmiennej zawartości powiązanych w taki sposób, aby tworzyć logiczną całość. Każdy artysta pragnie wyrazić siebie, swoje "ja", a to, jak to zrobi zależy tylko od niego. Narzędziem animatora jest obraz zwany klatką (ang. frame), który wyświetlany jest ze stałą szybkością (fps - frame per second) i który dzięki magicznej mocy ożywa. Już emisja dwunastu klatek na sekundę sprawia wrażenie płynnego ruchu, dlatego połączenie kilkunastu obrazków tej samej kropelki wody czy piórka daje złudzenie poruszającej się materii. Jakie cechy powinien mieć animator? Jak twierdzi Piotr Dumała, polski reżyser i autor oprawy plastycznej polskich filmów animowanych: "Animator musi zagrać nie tylko wszystkie postaci ludzkie i zwierzęce, ale również umieć stać się drzewem, wodą, kartką papieru, wiatrem, światłem, plamą, kreską." Zadanie z pozoru nie jest łatwe, ale może warto spróbować? Istnieje kilka rodzajów animacji: rysunkowa, lalkowa, wycinankowa, plastelinowa, 3D, pikselacja czy mieszana. Każda z nich ma w sobie coś tajemniczego i niepowtarzalnego, ale coraz więcej młodych ludzi zajmuje się właśnie animacją 3D. Dlaczego? Analogowe animacje, takie jak rysunkowa czy lalkowa, są niezwykle pracochłonne i często wymagają pracy sztabu ludzi. Programy do tworzenia animacji 3D są ogólnodostępne, część z nich jest zupełnie darmowa, materiał cyfrowy jest gotowy do wielokrotnego użycia, łatwiej i szybciej wykonuje się poszczególne elementy animacji, zatem ryzyko ponoszenia jakichkolwiek kosztów jest zdecydowanie niskie. W animacji komputerowej wyróżniamy animację realistyczną i stylizowaną. Pierwsza odwzorowuje świat realny dokładnie takim, jakim jest, natomiast druga daje szerokie pole do popisu i pozwala dać upust fantazji animatora. Każdy projekt animacji komputerowej kończy się tzw. renderowaniem (ang. rendering) i obejmuje geometrię, punkt widzenia, teksturę, oświetlenie i ocienianie projektowanego obrazu, tak aby wrażenie było jeszcze bardziej naturalne.

 Jak zacząć?

W internecie można znaleźć mnóstwo różnych programów do tworzenia animacji. Niektóre z nich są darmowe i bardzo fajne np.:

  1. www.muvizu.com

Muvizu jest zabawną i łatwą w użyciu aplikacją, która pozwala tworzyć animacje 3D. Główną zaletą programu jest możliwość operowania wirtualnym światłem, kamerami i efektami specjalnymi. Tworząc postać animowaną możesz automatycznie synchronizować ruch jej warg dla każdego języka. Muvizu pozwala zakończyć projekt bardzo szybkim renderingiem i opublikować go, gdzie chcesz i dla kogo chcesz, np. znajomych na Facebooku lub w ramach prezentacji szkolnej.

  1. wideo.co

Bardzo proste i intuicyjne narzędzie do tworzenia filmików animowanych i komunikowania się ze światem. Zaskocz swoich kumpli nietypowym przekazem lub zapunktuj u nauczyciela tworząc w wideo.co krótki spot na szkolny apel czy przedstawienie. Jak to działa? Musisz się zalogować (it's free), stworzyć profil i od tej chwili zamieniasz się w animatora! Reżyserujesz swój film, wstawiasz scenariusze, obiekty czy dźwięki. Jeśli masz ochotę, możesz spersonalizować swój projekt, wstawiając własne zdjęcia, logo czy podkład głosowy.

  1. goanimate.com

Masz pomysł na film lub bajkę? GoAnimate pozwala zwizualizować wszystko to, co siedzi w twojej głowie. Nie potrzebujesz wielkich umiejętności technicznych, by stworzyć prawdziwą historię. Każdą postać i przedmiot można dowolnie przekształcać na potrzeby własnej wizji, program oferuje gotowe dialogi, ale daje również możliwość nagrania własnego głosu. Jeśli powyższe pogramy nie spełniają twoich oczekiwań, sprawdź również: animoto.com lub powtoon.com.

John A. Lasseter, prekursor animacji filmowej 3D w jednym z wywiadów powiedział: "Zainteresowałem się animacją, gdy byłem naprawdę bardzo młody, myślę, że tak jak większość animatorów. [...] Zdałem sobie sprawę, że ludzie faktycznie tworzą bajki. I pomyślałem: To jest to, co chcę robić." Może animacja stanie się twoim pomysłem na życie?