• Zanim się zirytujesz

  tekst: Robert Makowski, NUMA 01/2012

Najnowsze Artykuły

 • Ewa Farna w sieci

  Od lutego 2011 roku w Internecie możecie zobaczyć Ewę Farną w nowej roli. Na prośbę Fundacji Dzieci Niczyje i firmy Microsoft poprowadziła ona talk-show "W Sieci", poświęcony zagrożeniom i pozytywnym aspektom Internetu.

  tekst: Ewa Dziemidowicz

  czytaj
 • Internetowa orkiestra

  Film to tylko jeden z aspektów sztuki tworzonej przez społeczności.

  tekst: Robert Makowski

  czytaj
 • Wiralowy zawrót głowy

  Materiały, które robią na nas duże wrażenie, rozprzestrzeniają się w sieci jak wirus. Krążą od jednego internauty do drugiego, robiąc globalną karierę.

  tekst: Łukasz Wojtasik

  czytaj

Udział w wielkim projekcie można wziąć również zupełnie nieświadomie.


CAPTCHA to system stworzony po to, by odróżnić człowieka od internetowego bota - ludzie wciąż dużo lepiej niż komputery radzą sobie z odczytaniem niewyraźnych lub zagmatwanych liter. I kiedy system weryfikujący nasze człowieczeństwo miał się w najlepsze, ktoś wpadł na pomysł, by wykorzystać przepisywanie bezsensownych do tej pory liczb i wyrazów. Powstało reCAPTCHA.

Wykorzystywane są w nim wyrazy, z którymi nie poradził sobie komputer, używany do digitalizacji książek. Wpisując widoczne na obrazku wyrazy - by wypełnić formularz lub zamieścić posta - wspomagamy projekt, którego celem jest przeniesienie do sieci treści m.in. książek, wobec których wygasły prawa autorskie. I tak, jak tysiące ludzi zajęło się udokumentowaniem jednego dnia z 2010 roku, tak i my możemy być dumni, że poświęciliśmy chwilę na stworzenie cyfrowej kopii książki - jednej z wielu ważnych dla ludzkości.