• Zanim się zirytujesz

  tekst: Robert Makowski, NUMA 01/2012

Najnowsze Artykuły

 • Z kamerą wśród ludzi

  Czy myśleliście o tym, żeby zostać filmowcem dokumentalistą? To znaczy nie kiedyś, w przyszłości, ale tu i teraz? Pewnie nie. Ale w sumie dlaczego? Tematów jest mnóstwo, a kamerę macie w telefonie.

  tekst: Marcin Wojtasik

  czytaj
 • Internetowa orkiestra

  Film to tylko jeden z aspektów sztuki tworzonej przez społeczności.

  tekst: Robert Makowski

  czytaj
 • Jak zostać farmerem, czyli gry online

  Czy można zostać dobrym rolnikiem, nie przepracowując się? Czy można być członkiem mafii, nie ryzykując utraty życia? Dzięki wirtualnym światom - tak.

  tekst: Marcin Wojtasik

  czytaj

Udział w wielkim projekcie można wziąć również zupełnie nieświadomie.


CAPTCHA to system stworzony po to, by odróżnić człowieka od internetowego bota - ludzie wciąż dużo lepiej niż komputery radzą sobie z odczytaniem niewyraźnych lub zagmatwanych liter. I kiedy system weryfikujący nasze człowieczeństwo miał się w najlepsze, ktoś wpadł na pomysł, by wykorzystać przepisywanie bezsensownych do tej pory liczb i wyrazów. Powstało reCAPTCHA.

Wykorzystywane są w nim wyrazy, z którymi nie poradził sobie komputer, używany do digitalizacji książek. Wpisując widoczne na obrazku wyrazy - by wypełnić formularz lub zamieścić posta - wspomagamy projekt, którego celem jest przeniesienie do sieci treści m.in. książek, wobec których wygasły prawa autorskie. I tak, jak tysiące ludzi zajęło się udokumentowaniem jednego dnia z 2010 roku, tak i my możemy być dumni, że poświęciliśmy chwilę na stworzenie cyfrowej kopii książki - jednej z wielu ważnych dla ludzkości.