• Zastanów się, zanim udostępnisz

  NUMA 07/2015

Najnowsze Artykuły

O tym, że warto się dzielić, większość z nas uczono już w dzieciństwie ? oczywiście wtedy dotyczyło to zabawek czy książek. Kilka lat później, kiedy transformery i bionicle kurzą się gdzieś na półce albo trafiły w ręce młodszego rodzeństwa, dzielenie się nabrało zupełnie innego znaczenia.


Dzięki technologii i portalom społecznościowym możemy dzielić się z innymi sobą ? naszymi pomysłami, opiniami, zdjęciami, filmami, naszym sposobem patrzenia na rzeczywistość. Jednak udostępnianie treści online w taki sposób, aby nam nie zaszkodziły to nie lada sztuka ? pokazują to chociażby ciągle trafiające do mediów przypadki polityków, celebrytów i zwykłych ludzi, którzy z powodu swoich komentarzy czy udostępnionych zdjęć stali się przedmiotem żartów lub oburzenia innych internautów.

?Zastanów się, zanim udostępnisz? to nowa kampania edukacyjna Facebooka skierowana do młodzieży i dotycząca publikowania treści. Poniżej wybrane wskazówki, więcej o kampanii na: www.dzieckowsieci.fdn.pl/zastanow-sie-zanim-udostepnisz.

facebook radzi

Twoje treści

Zanim podzielisz się informacjami na swój temat, zadaj sobie kilka pytań:

 • Czy chcę, aby inni widzieli mnie w ten sposób?
 • Czy ktoś mógłby to wykorzystać, aby mi zaszkodzić? Czy zmartwi mnie, jeśli ktoś udostępni to innym osobom?
 • Jaka jest najgorsza rzecz, która może się stać, jeśli to udostępnię?

Zdjęcia są wieczne

Niektórzy myślą, że przekazanie nagiego lub nacechowanego seksualnie zdjęcia dziewczynie, chłopakowi albo osobie, z którą chcą być w przyszłości jest dowodem miłości lub zaufania. Zachowaj ostrożność i pamiętaj, że zdjęcie może przetrwać dłużej niż związek.

Pamiętaj, że jeśli ktoś prosi cię o udostępnienie czegoś, czego nie masz ochoty udostępniać, masz prawo odmówić. Nikt, kto cię kocha i szanuje, nie będzie na ciebie naciskać, ani ci grozić.

Treści innych osób

Jeśli ktoś udostępni ci materiał, w którym jest inna osoba, zadaj sobie pytania:

 • Czy osoba, która mi to wysłała, chciałaby, bym to udostępnił(a) dalej?
 • Czy osoba, która jest w tym materiale, wyraziła na to zgodę?
 • Jak poczuł(a)bym się, gdyby ktoś udostępnił podobny materiał ze mną?
 • Jeśli otrzymany przez ciebie materiał przedstawia inną osobę w złym świetle, mógłby wprawić ją w zakłopotanie lub jej zaszkodzić, gdyby został rozpowszechniony, nie przekazuj go dalej.

Wiele osób (zwłaszcza chłopców) jest proszonych przez znajomych o podzielenie się intymnymi zdjęciami swoich dziewczyn lub chłopaków. Przeciwstawienie się takim naciskom może być trudne, ale w takiej sytuacji pomyśl o tym, jak bardzo ich udostępnienie mogłoby zaszkodzić.

Co zrobić, gdy coś poszło nie tak

 • Jeśli udostępnisz coś niestosownego, po pierwsze poproś osoby, którym to udostępniłeś(aś), aby nie przesyłały tego dalej.
 • Jeśli ktoś inny opublikował coś wysłanego przez ciebie, najpierw poproś go o usunięcie materiału. W większości przypadków to wystarczy.
 • Jeśli nieprzyjemna sytuacja spotkała cię na Facebooku i obawiasz się samodzielnej konfrontacji z osobą, która opublikowała coś o tobie, lub nie wiesz, co napisać, Facebook udostępnia narzędzie do zgłaszania społecznościowego z komunikatami, których możesz użyć, oraz opcją poproszenia o pomoc rodzica, nauczyciela lub zaufanego znajomego.

 

Opracowano na podstawie materiałów ?Zastanów się, zanim udostępnisz?.